وبلاگ

فتق دیسک کمر چیست؟ علائم و درمان فتق دیسک کمر

درمان خانگي فتق ديسك كمر

یکی از شایع‌ترین بیماری ها فتق دیسک کمر می‌باشد، فتق دیسک کمر یعنی چی؟ این بیماری همان پارگی دیسک کمر می‌باشد یا همان بیرون زدگی دیسک است. فتق دیسک کمر چگونه ایجاد می‌شود؟ هرگاه دیسکی که بین مهره‌ها است از محل طبیعی خود خارج شود فتق دیسک کمر را ایجاد می‌کند.

این جابجایی باعث می شود، بر ستون فقرات فشار وارد شود و فرد دچار درد‌های شدیدی می‌شود که حتی از کارهای روزمره خود هم عاجز می‌شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که همه‌ی کمر درد‌ها مربوط به دیسک کمر نمی‌باشد و ممکن است عوامل دیگری سبب کمردرد شما شده باشد برای مثال، ضعف عضلات، اضافه وزن و…

وظیفه‌ی دیسک چیست؟ مهره‌های ستون فقرات توسط دیسک‌ها از یکدیگر جدا می‌شوند دیسک‌ها باعث شده که ستون فقرات انسان انعطاف پذیری باشد.

علت بیرون زدگی دیسک کمر چیست؟ دیسک کمر بر اثر اسیب‌های ناگهانی به وجود می‌آید برای مثال: وقتی شما اجسام را به صورت ناگهانی و یکدفعه و نادرست بلند می‌کنید باعث می‌شود به دیسک شما فشار وارد شود نحوه‌ی چگونه برداشتن اجسام خیلی مهم است هر شخصی باید دقت کند.

نباید فعالیت سنگین انجام دهید، حتی اگر توان اش را دارید نباید به تنهایی به خود فشار وارد کنید. اضافه وزن باعث می‌شود فشار زیادی به قسمت پایینی کمر وارد شود. باید به شیوه‌ی زندگی خود دقت کنید،شیوه نادرست زندگی سبب می‌شود مشکلات بسیاری به وجود آید و سلامتی شما به خطر می‌افتد.

افرادی که سنشان بالای ۴۰ سال است باید خیلی بیشتر از بقیه افراد مراقب سلامت خود باشند. فتق دیسک کمر یک عارضه‌ای است که نمی‌توان به راحتی از آن گذشت و آن را نادیده گرفت، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و درمان خود را پیش ببرید.

در ادامه مطالب در مورد علائم فتق دیسک کمر و راه‌های درمان آن توضیح داده شده است.

فتق ديسك كمر

فتق دیسک کمر چیست؟

دیسک هایی که در ستون فقرات هستند نقش بسیار مهمی در قسمت پایین کمر دارند. در واقع این دیسک‌ها به عنوان یک ضربه گیر بین مهره های ستون فقرات عمل می کنند و همچنین قسمت بالایی بدن را پشتیبانی می کنند.

یعنی محافظ قسمت بالایی بدن هستند و سبب می‌شوند که در بدن حرکت گسترده ای در همه جهات فراهم بشود؛ همان‌طور که گفتیم فتق دیسک کمر یعنی پارگی دیسک است. فتق دیسک کمر در هر قسمتی از ستون فقرات رخ می‌دهد و به بدن آسیب می‌زند ولی بیشترین جایی که در ستون فقرات احتمال پارگی آن رایج است در کمر و گردن می‌باشد.

پارگی دیسک کمر را نباید ساده شمرد، هرگاه علائم پارگی دیسک کمر را داشتید و هر گاه متوجه فتق دیسک کمر شدین حتما برای درمان اقدام کنید. کسانی که دچار فتق دیسک کمر هستند به هیچ عنوان نباید کار سنگین انجام دهند و حتی باید بیشتر از یک فرد عادی استراحت کنند.

گاهی می‌توان فتق دیسک کمر را جا انداخت، جا انداختن فتق دیسک کمر کار هر کسی نیست، حتما باید این کار توسط پزشک صورت بگیرد. برای جا انداختن پارگی دیسک کمر می‌توان با دستگاه عمل کرد، یعنی از دستگاه‌های کششی در مکانی که ستون فقرات وجود دارد استفاده می‌کنند‌.

کار دستگاه کششی این است که مفاصل ستون فقرات را باز می‌کند و سبب شده فشاری که به دیسک وارد می‌شود برداشته شود و در نهایت دیسک به جای خود بر می‌گردد. بهترین درمانی که برای جا انداختن دیسک کمر وجود دارد و موثر می‌باشد جا انداختن آن با فیزیوتراپی است، با استفاده از این روش از اسیب‌های بعدی و کاهش درد و…جلوگیری می‌کنید. 

علائم فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر علائمی دارد که با توجه به این علائم شما می‌توانید درمان خود را زودتر شروع کنید. علائم پارگی دیسک کمر شامل موارد گوناگونی است که هر کدام از ان‌ها مهم هستند.علائم فتق دیسک کمر: بدن فرد سوزن سوزن می‌شود یعنی دست و پای فرد گزگز می‌کند و شخص احساس بی حسی می‌کند.

همچنین شخص دچار درد سیاتیک می‌شود که در قسمت پایین کمر به وجود می‌آید و درد را تا باسن و پاها منتقل می‌کند.

معمولا درد کمردرد و پادرد عجیب و شدیدی به سراغتان‌می‌آید که در بعضی مواقع به همین دلیل نمی‌توانید کار‌های خود را انجام دهید. عضله‌های پایین تنه‌ی فرد دچار ضعف می‌شود؛ معمولا در یک طرف از بدن خود درد را حس می‌کنید در واقع در اینجور مواقع فشار در یک طرف بدن بیشتر است، کنترل مثانه و روده‌ از دست می‌رود.

پارگی دیسک کمر باعث می‌شود بر اعصاب ستون فقرات فشار زیادی وارد شود این عامل سبب شده. افراد در هنگام راه رفتن یا ایستادن یا در بلند کردن پاهای خود ناتوان شوند و تعادل خود را از دست بدهند.

فتق ديسك كمر چيست؟

بهترین روش درمان فتق دیسک کمر

آیا فتق دیسک کمر درمان می‌شود؟ قطعا پارگی دیسک کمر درمان دارد اما درمان قطعی فتق دیسک کمر بستگی به شرایط بیمار دارد. در واقع این موضوع حائز اهمیت است که پارگی دیسک کمر او در چه حدی است آیا پیشرفت کرده است یا خیر؟

درمان فتق دیسک کمر شامل یک روش خاص نیست، فرد می‌توانند با کمک طب سنتی، طب طبیعی، ورزش، خوردن قرص‌های شیمیایی، فیزیوتراپی، شل کننده‌های عضلانی و جراحی و… درمان شود و به سلامتی برسد.

با توجه به وضعیت جسمانی و درد‌هایی که دارید باید ببینید کدام راه برای شما موثر تر است. برای درمان این مشکل حتما قبل از جراحی ابتدا بوسیله‌ی یکی از این روش‌ها پیش برید.

زیرا جراحی آخرین انتخاب و آخرین مرحله است در ادامه مطالب، بیشتر در مورد روش‌های درمان توضیح داده شده است. برای کاهش و درمان می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید، باید خواب کافی و استراحت درست داشته باشید.

تغذیه سالم از مواردی می‌باشد که خیلی مهم و تاثیرگذار است شما باید از مکمل‌های غذایی که متخصص تجویز کرده استفاده کنید، باید از نشستن‌های طولانی مدت پرهیز کنید.

استفاده از سرويس فرنگی و داروهای ضدالتهابی کمک کننده است. فعالیت هایی مانند پیاده روی روی شن ،شنا کردن، در آب ماندن می‌تواند درد کمر را کاهش دهد. آیا می‌توان درد فتق دیسک کمر را کاهش داد؟ برای کاهش درد شما هم می‌توانید از شل کننده‌های عضلانی و هم از مسکن استفاده کنید.

البته باید عوارض استفاده از این موارد را در هم در نظر داشته باشید. پماد ادورامین یکی پماد طبیعی است که برای کاهش درد بسیار کاربردی می‌باشد. از این پماد برای کاهش درد فتق دیسک کمر، سیاتیک، گردن، تنگی کانال و… استفاده می‌شود.

درمان فتق دیسک کمر با طب سنتی

درمان فتق دیسک کمر با طب سنتی یکی از راه‌های ساده است، طب سنتی و گیاهی برای درمان و کنترل درد، از داروهای گیاهی به جای داروهای شیمیایی استفاده می‌کند. داروهای طب سنتی و گیاهی هم دارای عوارضی هستند که البته عوارض و ریسک استفاده از این داروها خیلی کمتر از داروهای شیمیایی است.

اگر به داروهای گیاهی حساسیت دارید حتما با پزشک طبی سنتی خود در میان بگذارید. طب سنتی معمولا در مرحله‌ی اول استفاده از چاشنی‌هایی که طبع گرم دارند مانند: خوردن عسل، گردو، ارده، زنجبیل، زردچوبه، پودر سیر و… را پیشنهاد می‌کند.

که خوردن این‌ها باعث می‌شود علائم دیسک کمر بهبود پیدا کند و روند درمان بهبود یابد. همچنین شخص می‌تواند در طب سنتی پماد‌های گیاهی و طبیعی را دریافت کند که با استفاده از پماد‌های مناسب می‌تواند درد خود را کاهش دهد مانند، پماد طبیعی آدورامین.

ورزش برای فتق دیسک کمر

یکی از روش‌هایی که برای درمان پارگی دیسک کمر خیلی موثر است ورزش می‌باشد. ورزش برای فتق دیسک کمر یکی از راه‌های موثر و طبیعی به حساب می‌آید. البته باید به این نکته توجه کنید شخصی که دیسک کمر دارد نمی‌تواند هر ورزشی را انجام دهد.

در واقع هر ورزش و هر حرکتی مناسب نیست قطعا فردی که فتق دیسک کمر دارد نمی‌توانند مانند یک فرد عادی هر نوع ورزشی را انجام دهد، افرادی که فتق دیسک کمر دارند باید محتاط‌تر باشند.

برای انجام ورزش دیسک کمر نکات متفاوتی را باید رعایت کنید پس در نتیجه برای تمرین و ورزش کردن نباید حرف هر کسی را گوش کنید. شک نکنید که قطعا ورزش می‌تواند در راه درمان کاربردی باشد، درد جابجایی دیسک کمر با فشاری که بر روی ستون فقرات می‌آید می‌تواند بدتر شود و افزایش پیدا کند.

شخص اگر ورزش کند با ورزش کردن ماهیچه‌های او قوی می‌شود و سبب می‌شود عضلات میان‌تنه و کمر و تقویت شود و در این ناحیه فشار درد کاهش پیدا می‌کند. گاهی اوقات فتق دیسک کمر دیر درمان می‌شود در واقع زمان زیادی می‌برد تا التیام یابد.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که راه جریان خون به ستون فقرات محدود بشود وقتی فرد به طور منظم برای دیسک کمر ورزش کند باعث می‌شود جریان خون افزایش یابد. زمانی که جریان خون افزایش یابد به درمان دیسک کمر سرعت می‌بخشد.

با ورزش التهاب‌های به وجود آمده کاهش پیدا می‌کند و همچنین اگر تمرینات انعطافی انجام دهید، انعطاف پذیری کمک می‌کند فشاری که روی دیسک‌های شما هست کاهش پیدا کند. در بیشتر مواقع حرکت پل باسن، کشش فیله، کرانچ و…. حرکت‌هایی هستند که برای درمان فتق دیسک کمر کاربردی هستند.

اما باز هم هر فردی با توجه به اینکه چقدر دیسک او آسیب دیده برای ورزش کردن و حرکت‌هایی که بدرد او می‌خورد، باید پیش یک فرد متخصص برود که مهارت کافی دارد و در این زمینه اطلاعات دارد.

 جراحی فتق دیسک کمر

پارگی دیسک کمر یک آسیب خطرناک است که نباید به سادگی از آن گذشت، در بعضی موارد درمان پارگی دیسک کمر از طریق جراحی امکان پذیر است که شرایطی دارد.

جراحی فتق دیسک کمر در چه مواقعی نیاز است؟

  1. اگر از شدت درد نمی‌توانید کاری انجام دهید و نمی‌توانید حرکت کنید.
  2. در راه رفتن و ایستادن به مشکل بر می‌خوردید.
  3. نمی‌توانید فعالیت مثانه یا روده خود را کنترل کنید.
  4. در اثر فشاری که اعصاب بر روی دیسک وارد می‌کند احساس ضعف می‌کنید

زمانی که فردی دچار یکی از این گزینه‌ها باشد باید جراحی فتق دیسک کمر را انجام دهد. معمولا جراحی دیسک کمر به خاطر عوارض و ریسک‌هایی که دارد پیشنهاد نمی‌شود، چون مهره‌های ستون فقرات مهم هستند و رگ‌های عصبی ممکن است آسیب ببیند کمی خطرناک است.

در واقع جراحی فتق دیسک کمر می‌تواند گزینه‌ی آخر برای انتخاب باشد، قبل از اینکه به این گزینه فکر کنید حتما راه‌های دیگر را امتحان کنید. اگر با ورزش و درمان‌های دیگر و طب سنتی حل نشد و از درد زندگی فرد در حال مختل شدن بود.

چند جراحی وجود دارد که می‌توانید یکی از آن ها را انجام دهید، ولی حتما پیش پزشک خوبی این کار را انجام دهید، جراحی که مهارت کافی را داشته باشد.

درمان فتق ديسك كمر

آیا فتق دیسک کمر خطرناک است؟

آیا فتق دیسک کمر یک عارضه‌ی خطرناک به حساب می‌آید؟ برای پاسخ به این سوال باید مواردی را در نظر بگیریم و بسنجیم. در واقع میزان خطر این عارضه به شدت آسیبی که فرد می‌بیند و به فعالیت و نوع زندگی‌ فرد بستگی دارد.

در کل شما باید به شرایط بیمار و وضعیت جسمانی او نگاه کنید، فتق دیسک کمر را ساده نشمارید. گاهی فتق دیسک کمر می‌تواند بسیار خطرناک باشد و پی نکردن آن می‌تواند خسارت جبران ناپذیری را به وجود آورد.

این نکته را هم در نظر بگیرید، فتق دیسک کمر فردی که روزانه ورزش می‌کند با شخصی که شاغل است و بیش از ۶ ساعت در روز در روی صندلی نشسته و ورزش نمی‌کند و بدن ورزیده‌ای ندارد فرق می‌کند.

به همین علت است که ورزش وسبک زندگی خیلی مهم است، حتی اگر شاغل هستید و زمان ندارید سعی کنید برای سلامتی خود روزی نیم ساعت وقت بگذارید وگرنه پشیمانی فایده‌ای ندارد.

یکی از خطرهایی که می‌توانند شما را تهدید کند و شما باید آن را جدی بگیرید بیرون زدگی دیسک کمر است.

درمان بیرون زدگی دیسک کمر

اگر بیرون زدگی دیسک کمر خود را درمان نکنید ممکن است باعث شود بافت عصبی پاره شود. دردهای خود را به هیچ عنوان ساده نشمارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که به یک پزشک خوب مراجعه کنید.

حتما سبک زندگی خود را تغییر دهید و برای کاهش درد خود از پماد مناسب استفاده کنید. سعی کنید از هر پمادی استفاده نکنید، پمادی را تهیه کنید که عوارض کمی داشته باشد یا اصلا عوارض نداشته باشد.

پماد ادورامین یکی از پماد‌های مناسب برای کاهش درد فتق دیسک کمر، سیاتیک، دیسک کمر و….است. مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد این پماد می‌توان گفت این است که این پماد یک پماد طبیعی است.

انجام حرکات اصلاحی را فراموش نکنید که تاثیر بسزایی دارد، سلامتی مهم‌ترین دارایی هر فردی است، برای به دست آوردن دارایی خود تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *