وبلاگ

همه چیز در مورد گردن درد و درمان آن

همه چيز در مورد گردن درد و درمان آن

یکی از نعمت‌های خدادادی که در تمام طول عمر به آن نیاز داریم سلامتی و شادابی بدن و روح می‌باشد. برای اینکه شما بتوانید از بدن خود محافظت کنید باید از قبل مواردی را رعایت کنید چون پیشگیری بهتر از درمان است. یکی از بزرگترین معضلاتی که امروزه بیشتر افراد در سنین بالا با آن مواجه هستند، گردن درد می‌باشد.

بسیاری از افراد از این عارضه رنج می‌برند که عوامل‌های مختلفی باعث ایجاد این آسیب در ناحیه گردن می‌شود. مهمترین عاملی که شما با گردن درد مواجه می‌شوید این است که در هنگام مطالعه از میز و صندلی مناسبی استفاده نمی کنید و بهتر است بدانید که بیشتر گردن دردها ارثی می‌باشد و یا بعضی از آنها رعایت نکردن و تکرار عادت‌های نادرست می‌باشد.‌

گردن درد از نظر پزشکان یکی از آسیب‌های جدی می‌باشد که ممکن است به ستون فقرات دیگر نیز آسیب وارد کند. خانواده‌ها و یا مدارس می‌توانند کودکان را از ابتدا با اصول‌های درست نشستن و راه رفتن آشنا کنند. بسیاری از افراد وقتی دچار گردن درد می‌شوند به دنبال این هستند که سریع این درد و آسیب جدی را برطرف کنند.

از این رو افراد به پزشکان و متخصص زیادی مراجعه می‌کنند و داروهایی از جمله آمپول و پمادهای داخلی و خارجی خریداری می کنند‌. باید به شما بگوییم که شاید در نظر گرفتن یک پزشک متخصص و یا استفاده از داروها کمی آسیب شما را کاهش دهد ولی یک درمان قطعی را در پی ندارد.

ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با عوامل‌هایی که ممکن است با این دردها مواجه شوید و یا پمادهایی که شاید درمان قطعی نباشند ولی تا حدودی اثربخش می‌باشند آشنا کنیم.

اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید پس بهتر است در هنگام مواجه با آسیب‌ها و مشکلات سریع آن را برطرف کنید نه اینکه سعی بر کاهش آسیب‌ها داشته باشید.

علائم گردن درد چیست؟

یکی از مواردی که بیشتر افراد برای برطرف کردن آسیب به پزشکان مراجعه می‌کنند گردن درد می‌باشد. علائم‌های مختلفی وجود دارد که شما متوجه می شوید گردن شما نیاز به مراقبت دارد.‌ وقتی تمام این نشانه‌ها دست به دست هم می‌دهند قطعاً بافت‌ها و ستون فقرات گردن شما ضعیف می‌شود و به کوچک‌ترین ضربه‌ها واکنش نشان می‌دهد.

  1. اولین علائم گردن درد خطرناک این است که شما در طول روز به خصوص هنگامی که کارهای سنگینی انجام می‌دهید با سردرد شدیدی مواجه می‌شوید. وقتی شما در طول روز خم و یا راست می‌شوید ممکن است پیشانی شما تیر عمیقی بکشد که این مهم‌ترین هشدار برای مراجعه به پزشک می‌باشد.
  2.  یکی از مهمترین نشانه‌هایی که در گردن درد وجود دارد و بیشتر افراد به خصوص بانوان آن را جدی نمی‌گیرند این است که توانایی آنها در انجام کارها کاهش می‌یابد. وقتی شما با این مشکل مواجه شدید حتماً آن را جدی بگیرید چون ستون فقرات گردن نقش بسیار مهمی در حرکت و توانایی شما در کارها دارد.
  3. نشانه دیگری که وجود دارد این است که شما با مشاهده کردن تلویزیون و یا رانندگی کردن با گرفتگی عضلات گردن مواجه می‌شوید و گاهی وقتا شما با سفت شدگی عضلات گردن مواجه می‌شوید و دیگر امکان انجام هیچ کاری را ندارید.
  4. گاهی وقتا درد گردن همراه با تب شدید در شما بروز پیدا می‌کند و در این میان ممکن است شما با بی‌حسی گردن نیز مواجه شوید.
  5. بعضی از افراد به قدری با علائم شدید گردن درد روبرو می‌شوند که در همان ابتدا حدس می‌زنند که دچار آسیب جدی در این ناحیه شده‌اند.
گردن درد

علت گردن درد چیست؟

وقتی علائمی در ستون فقرات گردن شما بروز می‌کند قطعاً علتی وجود دارد که شما باید به دنبال علت این مشکل بزرگ بچرخید. علت گردن درد ممکن است موارد زیادی باشد که ما در اینجا فقط به چند مورد از موارد مهم اشاره می‌کنیم.

افرادی که در سن‌های بالا دچار حمله قلبی می‌شوند قطعاً هفته‌ای چند بار با گردن درد شدید مواجه می‌شوند که این عامل ممکن است علت اصلی این مشکل باشد. بسیاری از افرادی که به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند این سوال را می‌پرسند که علت گردن درد ناگهانی چیست؟

پاسخ این پرسش بسیار راحت است و وقتی شما به گذشته نگاه کنید متوجه می‌شوید که علت گردن درد شما مربوط به درس خواندن روی زمین و یا استفاده از صندلی و میزهای نامناسبی می باشد.

یکی از شایع‌ترین علت گردن درد در بزرگسالان ضربه شدید در این ناحیه می‌باشد که ممکن است اتفاقات دیگری را در پی داشته باشد. ضربه شدید وقتی در ناحیه گردن اتفاق می‌افتد که افراد دچار تصادف شده باشند و یا بسیاری از افراد با انجام دادن کار سنگین با این مشکل مواجه می‌شوند. شما باید نحوه خواب خود را اصلاح کنید چون از نظر پزشکان یکی عواملی که باعث شروع گردن درد می‌شود شیوه نادرست خوابیدن است.

برای گردن درد کی به پزشک مراجعه کنیم؟

برای درد گردن چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟ برای اینکه به جواب این سوال برسیم باید بگوییم که شما باید مطمئن شوید که درد گردن شما جدی می‌باشد و اگر از این امر مطمئن شدید مراجعه به پزشک در اسرع وقت توصیه شده است.

بسیاری از بانوان برای مراجعه به پزشک کاهلی می‌کنند چون خود را وقف خانواده و فرزندان کرده‌اند از این رو ممکن است مادر با در نظر نگرفتن سلامتی خود به محیط خانواده آسیب وارد کند. از این رو پزشکان توصیه می‌کنند وقتی افراد بیش از یک هفته با دردها و علائم گردن درد مواجه شدند بهتر است سریع به پزشک مراجعه کنند.

علائمی وجود دارد که از آنها به عنوان موارد اضطراری یاد شده که شما با مواجه با این مشکلات سریع باید به پزشک مراجعه کنیم. یکی از مواردی که شما سریع باید به پزشک مراجعه کنید این است که درد گردن شما به قدری شدید است که زندگی کردن را برای چند روز از شما سلب می‌کند.

ممکن است شما با کبودی و یا ورم گردن مواجه شوید که این مهم‌ترین نشانه‌ای است که به شما هشدار می‌دهد سریع به مراکز درمانی مراجعه کنید. داشتن بدن سالم آرزوی بسیاری از بیماران می‌باشد از این رو به شما توصیه می‌کنیم که درد گردن را جدی بگیرید و با کوچک‌ترین علائم به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات شما با درد شدید، ضعف، بی‌حسی، تهوع و استفراغ مواجه می‌شوید که علائم هشدار دهنده برای مراجعه به پزشک می‌باشد.

 

درمان گردن درد

درمان گردن درد در خانه 

گردن اولین و ابتدایی‌ترین ستون فقرات بدن شما می‌باشد که اگر این ناحیه را سالم نگه ندارید ممکن است به بافت‌ها و ستون فقرات پایین‌تر آسیب وارد شود. ممکن است شما در طول روز با گردن دردهای شدید و یا ناگهانی مواجه شوید که با درمان‌های ابتدایی در خانه می‌توانید آنها را برطرف کنید.

چند مورد برای درمان فوری گردن درد در خانه وجود دارد که این موارد برای افرادی که کارهای سنگین انجام می‌دهند بسیار توصیه می‌شود. بهترین و اثربخش‌ترین درمان گردن درد در خانه ورزش‌های سبک می‌باشد که هم می‌تواند سلامت قسمت‌های دیگر بدن را تضمین کند و هم می‌تواند عارضه‌های جبران ناپذیر دیگر را جلوگیری کند.‌

شما می‌توانید قبل از حمام و یا در عین حمام کردن با روغن‌های مختلفی که در بازار وجود دارد گردن خود را ماساژ دهید.

درمان دیگری که توصیه می‌شود این است که بهتر است ساعت‌های زیادی را برای استراحت خود در نظر بگیرید و در این تایم از کمپرس‌های آب سرد و گرم نیز استفاده کنید. گاهی اوقات درد گردن شما ممکن است بسیار شدید شود که می‌توانید با استفاده از قرص‌های مسکن درد آن را کاهش دهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

بالش‌ها و گردن بندهای مناسبی در فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی وجود دارد که شما می‌توانید در هنگام استراحت از آنها استفاده کنید.

پماد برای گردن درد

گردن درد یکی از دردهایی می‌باشد که شما با استفاده از پماد می‌توانید آن را کاهش دهید ولی دوباره تذکر می‌دهیم که به عنوان درمان قطعی شناخته نشده است. بسیاری از افراد دوست دارند از پمادهای موثری برای کاهش گردن درد استفاده کنند که در اینجا چند مورد را یاد می کنیم.

یکی از پماد ضد درد قوی گردن، رزماری می‌باشد که از یک گیاه دارویی ساخته شده و به دلیل داشتن طبع گرم بسیار توصیه می‌شود.‌ برای اینکه این پماد اثر خود را در کوتاه‌ترین زمان به جای بگذارد بهتر است آن را بعد از حمام استفاده کنید.

پماد پیروکسیکام، یکی از معروف‌ترین پمادهای موجود در داروخانه‌ها می‌باشد که برای تسکین درد و از بین بردن ورم در ناحیه گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پماد در دو نوع داخلی و خارجی به فروش می‌رسد و بهتر است بدانید که هیچ گونه عارضه منفی به جای نمی‌گذارد.

پماد آدورامین یکی از پمادهایی می‌باشد که کاملاً طبیعی است و برای کاهش درد گردن و و یا دیسک کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد.‌

شما با استفاده از این پماد می‌توانید درد را کاهش دهید و یا میزان توانایی خود را افزایش دهید ولی به هیچ عنوان توسط هیچ پزشکی تایید نشده است که به طور قطعی می‌توانید از درد گردن راحت شوید. شما می‌توانید از این پمادها برای کاهش درد استفاده کنید و به پزشک متخصص مراجعه کنید و به هیچ عنوان روی این پمادها برای جوابدهی قطعی حساب باز نکنید.

شما باید این پمادها را مکرر و به درستی استفاده کنید تا بتوانید نتیجه مثبت آن را در طولانی مدت مشاهده کنید.

بهترین قرص برای درد گردن

قرص‌ها و مسکن‌ها گزینه مناسبی برای کاهش درد در یک الی دو روز ما در اینجا می‌خواهیم شما را با چند مورد از بهترین قرص برای درد گردن آشنا کنیم پس به موارد زیر توجه داشته باشید.

استامینوفن یکی از قرص‌های مناسب برای کاهش درد گردن می‌باشد که هیچ گونه عارضه جبران ناپذیری در این مسکن وجود ندارد. شما به راحتی و بدون نسخه پزشک می‌توانید این قرص را از داروخانه‌ها تهیه کنید ولی در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.

ایبوپروفن یکی دیگر از قرص‌های موجود در داروخانه‌ها می‌باشد که برای درد گردن توصیه می‌شود ولی به این امر توجه داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از این قرص ایجاد پوکی استخوان می‌شود. در مصرف قرص‌ها برای کاهش درد گردن زیاده‌روی نکنید چون امکان دارد آسیب‌ها پنهان شود و به مرور زمان یک آسیب بزرگتر در ناحیه‌های دیگر ایجاد شود.

قرص سلکوکسیب، قرصی می‌باشد که حتماً باید نسخه پزشک داشته باشید چون بسیاری از افراد به این قرص حساسیت دارند و ممکن است برای آنها خطرات جدی به همراه داشته باشد.

قرص باکلوفن یکی از شناخته‌ترین قرص‌هایی می‌باشد که در کنار کاهش درد گردن می‌تواند گرفتگی عضلات گردن و یا کبودی این ناحیه را برطرف کند. قرص‌های بسیار زیادی برای درد گردن وجود دارد ولی ممکن است بعضی از افراد نسبت به آن حساسیت داشته باشند پس بهتر است این امر را در هنگام خرید قرص مورد نظر یادآوری کنند.

 

درمان گردن درد در خانه

برای گردن درد چی بخوریم؟

شما باید مواد غذایی و محصولاتی را استفاده کنید تا دچار گردن درد نشوید، ولی اگر دچار این عارضه جدی شدید بهتر است مواردی را در رژیم غذایی خود رعایت کنید. بسیاری از افرادی که با گردن درد دست و پنجه نرم می‌کنند این سوال را می‌پرسند که برای گردن درد چی بخوریم و چه رژیم غذایی را رعایت کنیم.

خرد و خوراک و رعایت اصول رژیم غذایی مهم‌ترین امر در زندگی بشریت می‌باشد چون سلامتی روح و روان آنها را تضمین می‌کند. افرادی که دچار آسیب در ناحیه گردن هستند باید مواد غذایی را مصرف کنند که دارای تب گرمی داشته باشد.

پزشکان توصیه می‌کنند که این دسته از بیماران بهتر است ماهی و یا گوشت مرغ استفاده کنند و اگر علاقه خاصی به ماهی ندارند بهتر است روغن زیتون و یا روغن ماهی در کنار غذا استفاده کنند.

بهتر است از مواد غذایی که سرشار از آنتی اکسیدان و یا فیبر می‌باشد استفاده کنند که این مواد غذایی شامل لوبیا و حبوبات و انواع مختلفی از حبوبات می‌باشد. جذب کلسیم و ویتامین دی و انواع مختلفی از پروتئین‌ها برای این دسته از افراد الزامی می‌باشد پس بهتر است از مواد غذایی استفاده کنند که سرشار از این مواد آلی باشد.

از خوردن سبزیجات و کاهو که سرشار از منیزیم می‌باشد به هیچ عنوان نباید غافل شوند چون بسیاری از معجزه‌ها در این نوع مواد غذایی اتفاق می‌افتد. از خوردن آب آشامیدنی جلوگیری نکنید چون اگر شما روزانه به میزان لازم آب مصرف کنید ممکن است تا حدودی از این آسیب در امان باشید.

شما با برنامه‌ریزی یک رژیم غذایی مناسب می‌توانید تا حدودی سلامت از دست رفته خود را برگردانید. شما هم می‌توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید و هم در کنار قرص‌ها و محصولات شیمیایی یک رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *