وبلاگ

آیا بیرون زدگی دیسک کمر با فیزیوتراپی درمان می‌شود؟

آیا بیرون زدگی دیسک کمر با فیزیوتراپی درمان می‌شود؟ این یکی از مهمترین سوالاتی است که امروزه بسیاری از بیماران از پزشک خود سوال می‌کنند.

بهتر است بدانید دیسک یا فتق کمر یکی از رایج‌ترین و دردناک‌ترین مشکلاتی است که به دلیل آسیب به ستون فقرات ایجاد می‌شود، در مراحل اولیه ممکن است دیسک کمر مشکلات جدی برای فرد به همراه نیاورد، ولی پس از مدتی، در صورتی که درمان صحیح و اصولی انجام نگیرد می‌تواند سبب ایجاد مشکلات خطرناک‌تر مانند عدم راه رفتن یا مشکل در نشستن شود.

برای کمردردهای سطحی، به جزء جراحی، روش‌های دیگری مانند فیزیوتراپی نیز موثر است؛ به طوری که افراد مبتلا به دیسک کمر، در صورتی که مشکل آن‌ها جدی نباشد، می‌توانند با چند جلسه فیزیوتراپی مشکل دیسک کمر و بیرون زدن مهره‌های کمر خود را برطرف کنند.

 

تاثیر فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر

یکی از بهترین و موثرترین راه‌ها برای درمان دیسک کمر، استفاده از تجهیزات و وسایل فیزیوتراپی یا انجام حرکات فیزیکی و ورزشی مناسب می‌باشد. در این مسیر فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند با استفاده از ورزش‌های مختلف، میزان فشار روی دیسک آسیب دیده را کاهش دهید و همین موضوع سبب کاهش درد و تسکین دردهای آزاردهنده کمر می‌شود.

نقش فیزیوتراپی در درمان دیسک بسیار پررنگ است، به طوری که امروزه بسیاری از پزشکان به کسانی که در مرحله اولیه ابتلا به دیسک کمر هستند توصیه می‌کنند از انجام حرکات فیزیکی و یا استفاده از تجهیزات فیزیوتراپی غافل نشوند.

دیسک کمر به دلیل آسیب یا بیرون زدگی مهره‌های ۴ و ۵ کمر به وجود می‌آید که انجام حرکات مداوم فیزیوتراپی و توجه به دستورات پزشک، می‌تواند در کاهش دردهای مزمن و پیشگیری از بیرون زدگی بیشتر مهره‌ها به شما کمک کند.

علاوه بر تاثیر فیزیوتراپی، برای بیرون زدگی دیسک کمر می‌توان از متریال‌هایی مانند پد گرم کننده، بسته‌های یخ و تجهیزات تحریک الکتریکی نیز به منظور کاهش درد استفاده کرد.

 

موثرترین راه‌ موضعی برای کاهش درد دیسک کمر و بهبود نسبی آن

در کنار انجام فیزیوتراپی و حرکات فیزیکی، می‌توان از پمادهای گیاهی و سالم نیز برای بهبود درد کمر و فتق مهره‌های کمر استفاده کرد.

حتماً از این موضوع اطلاع دارید، افرادی که دچار کمردردهای مختلف مانند بیرون زدگی دیسک کمر می‌شوند، به منظور کاهش علائم بیماری و از بین بردن دردهای آزاردهنده، از پماد و کرم‌های طبیعی استفاده می‌کنند.

برای افرادی که دچار بیرون زدگی فتق کمر و گردن و مهره‌های چهار و پنج کمر شده‌اند، استفاده از انواع پمادهای گیاهی می‌تواند یک راه موثر و مفید جهت کاهش درد باشد، به این منظور ما به شما پماد گیاهی آدورامین را پیشنهاد می‌کنیم.

این کرم از ترکیبات گیاهی متعددی تشکیل شده است و به دلیل داشتن طبع گرم، باعث افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده کمر می‌شود؛ همچنین به دلیل داشتن آنتی اکسیدان‌های فراوان سبب تنگی کانال نخاع شده و در نتیجه شما می‌توانید با اطمینان زیاد برای کاهش دردهای آزاردهنده از آن استفاده کنید.

 

فیزیوتراپی بیرون زدگی دیسک کمر

فیزیوتراپی یک روش مناسب برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی است که انجام آن می‌تواند مزیت‌های فراوانی برای شما داشته باشد.

فیزیوتراپی با استفاده از وسایل برقی یا انجام حرکات و ورزش‌های خانگی، یکی از روش‌های درمانی موثر و بدون خطر است که در طولانی مدت می‌تواند نتیجه بسیار مثبتی برای کاهش درد داشته باشد.

با استفاده از فیزیوتراپی، شما می‌توانید به راحتی و بدون ایجاد هرگونه آسیب دیدگی موضعی، سلامتی خود را به دست آورده و زیر تیغ جراحی نیز قرار نگیرید.

معمولا انجام فیزیوتراپی برای دیسک کمر و بیرون زدگی فتق، هزینه بسیار کمتری نسبت به عمل جراحی دارد؛ علاوه بر این، شما می‌توانید پس از انجام حرکات فیزیکی، از پمادها و کرم‌های مناسب و گیاهی جهت افزایش روند بهبود و حرکت بهتر مفاصل کمر روی یکدیگر استفاده کنید.

در حال حاضر بسیاری از پزشکان علم نوین و پزشکان طب سنتی، در کنار فیزیوتراپی، راه‌های موضعی و استفاده از کرم‌ها و پمادهای طبیعی را نیز توصیه می‌کنند.

 

درمان بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی

علاوه بر جراحی، روش‌های درمانی دیگری مانند فیزیوتراپی، استراحت مطلق، استفاده از داروهای کورتونی، تزریق مسکن و مصرف داروهای غیر استروئیدی نیز می‌تواند نقش مهمی در کاهش سطح فعالیت ستون فقرات و از بین بردن درد کمر داشته باشد.

امروزه بسیاری از بیماران عنوان کرده‌اند که استفاده از داروهای موضعی نقش موثری در کاهش کمردرد و رفع علائم و مشکلات آزاردهنده برای آن‌ها داشته است.

ممکن است برخی از افراد به دلیل بلند کردن اجسام سنگین یا وارد شدن ضربات مختلف به کمر، به کمردرد و بیرون زدگی فتق مبتلا شده باشند که در این مواقع استفاده مرتب و روزانه تا حداقل یک ماه از محصولات موضعی می‌تواند نقش مهمی در برطرف کردن مشکلات آنها داشته باشد.

البته استفاده از انواع داروها و یا حتی مراجعه به مطب‌های فیزیوتراپی باید زیر نظر پزشک متخصص و طبق دستور او انجام شده باشد، ولی در صورتی که پزشک شما صلاح بداند، علاوه بر فیزیوتراپی و استفاده از روش‌هایی مانند شوک درمانی، می‌توانید از داروها و قرص‌های مناسب و همچنین پمادهای مسکن و گیاهی نیز استفاده کنید.

در نظر داشته باشید برای استفاده از هر دارویی باید روند درمانی صحیح و اصولی آن را طی کنید.

 

آیا ممکن است فیزیوتراپی سبب بدتر شدن دیسک کمر شود؟

خیر؛ انجام فیزیوتراپی اگر تاثیر مثبت به همراه نداشته باشد تاثیر منفی نیز ندارد و تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه انجام فیزیوتراپی سبب بدتر شدن دیسک کمر شده، گزارش نشده است.

فیزیوتراپی یک روش موثر و آسان برای کاهش علائم خطرناک بیرون زدگی دیسک کمر است که با انجام صحیح و اصولی آن، شما می‌توانید تا حجم زیادی دردهای کمر و ناحیه گردن را آرام کنید.

ممکن است بسیاری از افراد تمایل به انجام عمل‌های جراحی نداشته باشند یا به دلیل سطحی بودن دیسک کمر، پزشک انجام عمل جراحی را به آنها توصیه نکند، به همین دلیل این افراد می‌توانند از روش‌هایی مانند فیزیوتراپی یا استفاده از پمادها و کرم‌های گیاهی استفاده کنند.

در حال حاضر این دو عمل جزء پرطرفدارترین کارهایی است که می‌توان برای بهبود وضعیت دیسک کمر و کاهش بیرون زدگی فتق کمر و گردن انجام داد؛ علاوه بر این، محدودیت سنی یا جنسیتی نداشته و تمام افراد در هر سن و سالی می‌توانند اقدام به انجام فیزیوتراپی و سپس استفاده از پمادها و کرم‌های طبیعی مانند پماد آدورامین کنند.

 

چند جلسه فیزیوتراپی برای دیسک کمر لازم است؟

ممکن است این سوال که چند جلسه فیزیوتراپی برای دیسک کمر لازم است؟ برای بسیاری از افراد ایجاد شود؛ بهتر است بدانید ممکن است برخی از افراد با دو یا سه جلسه فیزیوتراپی، بهبودی را تجربه کنند، ولی برخی دیگر پس از گذشت ۱۰ جلسه هنوز نیاز به انجام فیزیوتراپی داشته باشند. به طور کلی بسته به میزان آسیب و قسمتی از کمر شما که آسیب دیده است، فیزیوتراپی در تعداد جلسات مختلفی انجام می‌گیرد.

پس هر چقدر میزان آسیب به کمر شما زیاد باشد و حجم بیرون زدگی مهره‌های شما بیشتر باشد، نیاز به تعداد جلسات فیزیوتراپی بیشتری دارید؛ همچنین مواردی مانند میزان آسیب در بافت عضلانی یا نوع جنسیت فرد نیز می‌تواند روی تعیین تعداد جلسات تاثیرگذار باشد.

توجه داشته باشید اگر بیماری خود را به امید اینکه ممکن است خود به خود بهبود یابد رها کنید، ممکن است پس از گذشته مدتی شاهد به وجود آمدن مشکلات جدی‌تر باشید؛ به همین دلیل در صورتی که با مشکل کمردرد مواجه شدید، بهتر است هرچه سریعتر به پزشک ارتوپد مراجعه کرده و تمامی توصیه‌های او از جمله انجام فیزیوتراپی را کامل انجام دهید.

 

بهترین روش‌های پیشگیری از فتق و دیسک کمر

روش‌های مختلفی برای پیشگیری از دیسک کمر وجود دارد که بسیاری از پزشکان آن‌ها را به بیماران خود توصیه می‌کنند و در صورت که شما تمامی آنها را انجام دهید، می‌توانید از پیشروی بیماری و بدتر شدن دیسک کمر جلوگیری کنید.

 از موثرترین روش‌های پیشگیری از بدتر شدن دیسک کمر و فتق مهره‌های کمر و گردن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • یادگیری تکنیک‌های صحیح ایستادن
  • یادگیری طرز صحیح راه رفتن
  • پوشیدن کفش‌های مناسب و طبی
  • انجام فیزیوتراپی دیسک کمر
  • انجام فعالیت‌های سبک روزانه
  • بلند نکردن اجسام سنگین
  • انجام فعالیت‌های کمکی مناسب جهت تقویت و رشد بهتر عضلات
  • انجام حرکات کششی مناسب و بهینه برای انعطاف پذیر کردن پاها و ستون فقرات
  • انجام صحیح و اصولی کششات فیزیوتراپی
  • استفاده از انواع پمادهای گیاهی برای تقویت بیشتر مهره‌های کمر و ماساژ آنها به منظور ترمیم دیسک و کاهش بیرون زدگی آن

 

سخن پایانی

دیسک کمر یکی از آزاردهنده‌ترین و بدترین مشکلاتی است که یک فرد می‌تواند در زندگی خود با آن روبرو شود؛ روش‌های مختلفی برای پیشگیری یا درمان این بیماری وجود دارد که اگر شما آنها را به طور کامل انجام دهید، می‌توانید دردهای آزاردهنده آن را از خود دور کنید.

در حال حاضر بسیاری از پزشکان طب سنتی به افرادی که در مراحل اولیه ابتلا به دیسک کمر قرار دارند، توصیه می‌کنند از استفاده پمادهای گیاهی و کرم‌های طبیعی غافل نشوند.

شما در کنار انجام حرکات ورزشی مناسب، اهمیت به سلامت خود و تکرار روزانه حرکات کششی فیزیوتراپی، می‌توانید بدون انجام عمل‌های جراحی خطرناک تا حد زیادی مشکل دیسک کمر خود را رفع کرده و دردهای غیر قابل تحمل آن را ساکت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *