وبلاگ

انواع کمر درد و علل و راه های درمان انواع کمر درد

انواع کمر درد و علل و راه های درمان انواع کمر درد

درد در ناحیه کمر به علت‌های مختلفی به وجود رخ می‌دهد ، در این مقاله به انواع کمردرد و علل و راه‌‌های درمان آن اشاره میکنیم. بعضی اوقات ممکن است این درد به دلیل آسیب خوردن به ستون فقرات و استخوان‌های کمر، اتفاق می‌افتد.

گاهی اوقات نیز به دلیل کارهای سنگین و فعالیت زیاد رخ دهد، و فرد در کمر خود احساس ناراحتی می‌کند که در این صورت اغلب با کمی استراحت تسکین می‌یابد. در واقع راهکارهایی که برای این بیماری تجویز می‌شود به شدت درد و دلیل آن بستگی دارد.

کمر درد حاد و مزمن کمردرد بر حسب علت ایجاد و مدت زمان وجود آن، به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود.

کمردرد حاد معمولا کوتاه مدت بوده و ممکن است بین چند روز تا چند هفته طول می‌کشد.
در چنین شرایطی فرد نیاز به درمان یا داروی خاصی ندارد و تنها با رعایت توصیه‌های پزشک و مراقبت‌های لازم، بهبود می‌یابد. این نوع کمردرد معمولا به دلایلی از جمله پرت شدن از بلندی، رگ‌به‌رگ شدن عضلات کمر، کشیدگی یا گرفتگی، چاقی بیش از حد و بارداری خانم ها اتفاق می‌افتد.

حال اگر کمردرد به مدت طولانی ادامه بیابد، به کمردرد مزمن تبدیل می‌شود.
این نوع کمردرد در بیشتر موارد با دارو و مراقبت‌، درمان می‌شود، اما گاهی اوقات نیز به درمان‌های جدی‌تری مثل عمل و جراحی نیاز پیدا می‌کند.

کمردرد مزمن به دلایلی چون دیسک‌های بین مهره‌ای، تومور، مشکلات عصبی ، تنگی نخاع و … اتفاق می‌افتد و تا مدت ها با انسان همراه است و ممکن است روز به روز تشدید شود.

علائم کمر درد چیست؟

شدت کمر درد در افراد متفاوت است، بسته به نوع دلیل و محل کمر درد، ممکن است این موارد را تجربه کنید:

 1. شدت گرفتن درد با بلند کردن وسیله ای و خم شدن
 2. تشدید درد در موقع خوابیدن، نشستن یا ایستادن
 3. خشکی کمر در صبح و موقع بیدار شدن از خواب و کاهش کمردرد با فعالیت
 4. دردی که از کمر تا باسن، پاها و ران‌ها کشیده می‌شود

اصلی ترین علائم کمردرد، درد در هر قسمتی از پشت و گاهی تا انتهای باسن و پاها است.
بسته به نوع عصب آسیب دیده، بعضی از مشکلات کمر می‌تواند سبب درد در قسمت های مختلف بدن شود.

این درد معمولا بدون درمان از بین می‌رود، ولی در صورت بروز هر کدام از علائم زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

 • کاهش ناگهانی وزن
 • تب
 • التهاب یا تورم در کمر
 • کمردرد مداوم، به طوری که استراحت و مراقبت اثری ندارد
 • کشیده شدن درد در پاها
  دردی که به زیر زانو می رسد
 • ضربه شدید به کمر
 • بی اختیاری در ادرار
 • بی اختیاری مدفوع یا از دست دادن کنترل روده
 • بی حسی در ناحیه تناسلی، اطراف مقعد و باسن کمردرد شدید که پس از آسیب بوجود می‌آید.

باید توسط یک پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.
علائم خطرناک و آسیب جدی‌تر شامل درد همراه با سرفه یا ادرار، از بین رفتن کنترل روده یا مثانه، ضعف در پا و تب است.
این علائم جدی است و نیاز به بررسی پزشک دارد.

انواع کمر درد

انواع کمر درد چیست؟

علت کمر درد کمردرد یکی از رایج ترین اختلالات سیستم استخوانی بدن انسان است، که در هر سن و جنسیتی رخ می‌دهد. انواع مختلف کمردرد می‌تواند باعث بوجود آمدن اختلال در فعالیت فرد شده و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.

سبک زندگی نامطلوب، کم تحرکی زیاد و چاقی از عواملی هستند که سبب افزایش و تشدید انواع کمردرد افراد مختلف شده‌ کمر درد از لحاظ مدت زمان ماندگاری آن در فرد به ۲صورت شکل می‌گیرد:

 • کمردرد حاد: کمردردهایی که معمولا بیشتر از ۶ هفته طول نمی‌کشند و نهایتا تا دوماه بهبود پیدا می‌کنند.
 • کمر درد مزمن: این نوع کمر درد ها که بعد از ۲ ماه درمان هنوز بهبود نیافته و ادامه دارد وبدتر می شود.

هرچقدر کمردرد مدت زمان بیشتری طول بکشد تا درمان شود نشانه بیماری های بدتری می باشد.

هرچقدر کمردرد مدت زمان بیشتری طول بکشد تا درمان شود نشانه بیماری های بدتری می باشد.

واز لحاظ خصوصیات بالینی کمردرد ها به ۳ دسته تقسیم می شوند:

 1. کمر دردهای مکانیکی به درد هایی می‌گویند که با استراحت بهتر می شوند و با تحرک و فعالیت بدتر می شوند.
  مثلا بیمار با حرکت نشستن ،ایستادن و یا راه رفتن بدتر می شود. این نوع درد ها به دلیل بیماری هایی که به رشته عصبی فشار می آورند.
  مانند پارگی دیسک کمر، تنگی کانال نخاعی، ناپایداری و حرکت مهره های کمر و لیز خوردن مهره ها بوجود می‌آید.
 2. کمردردهای التهابی دردهایی که صبح ها هنگام بیدارشدن از خواب در فرد رخ می‌دهدو وقتی که بی حرکت می‌کند و مشغول فعالیت می‌شود درد کاهش می یابد.
  این نوع دردها اغلب در بیماری‌های التهابی ایجاد می شود مثل آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت آنکیلوزان.
 3. دردهایی که ترکیبی از این دو هستند مانند دردهای مربوط به تومورهای شکستگی و پوکی استخوان.
  درد هایی که در پایین کمر سمت چپ دیده می شوند، اغلب به دلیل پارگی دیسک در سمت چپ می باشد و همچنین تنگی کانال نخاعی نیز باعث درد در سمت چپ می‌شود که البته گاهی این تنگی نخاع و درد ممکن است در دو طرف ایجاد شود.

درد هایی که در پایین کمر سمت راست بوجود می‌آید، معمولاً به علت پارگی دیسک در سمت راست است و در تنگی های کانال نخاع در سمت راست و سیاتیک نیز ممکن است بوجود بیاید.

علت های کمر درد

علت کمر درد کمردرد علت‌های مختلفی دارد که به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.
این بیماری پیر و جوان ندارد و حتی افراد کم سن وسال نیز ممکن است به دلایل مختلف دچار کمردرد شوند.

فتق (بیرون زدگی دیسک کمر) اغلب در قسمت پایین ستون فقرات اتفاق می افتد (البته ممکن است در ستون فقرات گردنی و سینه ای نیز اتفاق افتد). فتق دیسک، یکی از شایع ترین علل کمردرد، گردن درد یا درد پا می باشد، فتق دیسک زمانی به وجود می‌آید که قسمت غضروفی مرکز دیسک، به حلقه بیرونی آن فشار آورد. اگر دیسک بسیار آسیب دیده باشد، این قسمت مرکزی بیرون می آید ، زمانی که دیسک به سمت کانال نخاعی متورم و بیرون زده می شود، به عصب‌های حساس نخاع فشار می آورد و سبب ایجاد درد می شود.

بیرون زدگی دیسک همچنین ممکن است به علت وارد شدن ضربه و فشار زیاد به ستون فقرات بوجود آید که در کارمندان پشت میز نشین نیز شایع است.

تنگی کانال نخاعی تنگی کانال نخاعی، یک اختلال شایع و یکی از عوامل کمردرد است و زمانی رخ می دهد که کانال کوچک نخاعی که شامل ریشه های عصبی و نخاع است، تحت فشار قرار میگیرد.

این بیماری سبب فشار آمدن به نخاع و رشته های عصبی شده و باعث ایجاد درد، گرفتگی و ضعف می شود. بنا به اینکه تنگی کانال نخاعی در کجا بوجود آید، امکان دارد این علائم ها را در پایین کمر ،پاها، گردن، شانه ها یا بازوها احساس کنید. اغلب تنگی نخاعی، از آرتروز یا آرتریت و فرسوده شدن ستون فقرات و دیسک های بین مهره ای نشات میگیرد.

همچنین ممکن است به علت تورم دیسک ها که مهره ها را از هم جدا می کنند رخ دهد. معمولا علائم تنگی کانال نخاعی کم کم شروع می شود و در طولانی مدت بدتر می شود. و همچنین ممکن است درد پاها آنقدر شدید شود که پیاده روی حتی در مسافت های کوتاه بسیار سخت شود.
سیاتیک سیاتیک درد در پایین کمر و پایین تنه است که از فشار عصب سیاتیک ناشی می شود.

درد سیاتیک اکثر مواقع از پایین کمر به سمت پشت ران حس می شود و می‌تواندتازانو کشیده شود. عصب سیاتیک طولانی‌ترین عصب در بدن است و از ریشه های عصبی در نخاع ستون فقرات در پایین کمر شروع می شود و از داخل باسن می گذرد .

از طرف دیگر، ساختارهای زیاد وپیچیده‌ای در ستون فقرات وجود دارد که می‌تواند باعث بوجود آمدن درد شود. برای همین پزشک از بیمار می‌خواهد علاوه بر محل، شدت و نوع درد و هر نوع فعالیت یا وضعیتی که آن را بدتر یا بهتر می‌کند را نیز توضیح دهد.
درمان درد پایین کمر با لیزر توسط پزشکان متخصص ستون فقرات و رادیولوژی انجام می‌گیرد.

علت کمر درد در زنان چیست؟

علت کمر درد در زنان دلیل کمردرد در زنان بسته به سن آنها متفاوت است.
بعضی از دلایل ممکن است در هر سنی رخ دهد، در حالی‌که برخی دیگر بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود.

هورمون‌های جنسی زنانه نقش بسیار مهمی در انواع مختلف بیماری‌های عضلاتی و استخوان‌ها و حساسیت به درد دارند.
برخی از علت‌های کمردرد در زنان عبارتند از:

 1. اسپاسم عضله پیریفورمیس اکثر زنان درد ناشی از اسپاسم عضله پیریفورمیس را تجربه می‌کنند که یک عضله بزرگ در باسن است. به علت تغییرات لگنی ناشی از هورمون‌ها و بارداری، زنان بیشتر دچار این درد هستند که می‌تواند سبب تحریک یا فشار آوردن به عصب سیاتیک شود و باعث ایجاد درد شدید در پشت ساق پا گردد. این بیماری معمولا با کمردرد مربوط به اختلالات ستون فقرات اشتباه گرفته می‌شود. زنان درد را در قسمت باسن احساس می‌کنند، به خصوص موقع حرکت دادن باسن، مثلا زمان بلند شدن از رختخواب و نشستن طولانی مدت.
 2. استئوآرتریت ستون فقرات یک آرتریت شایع در زنان است که معمولا در مفصل‌های متصل کننده‌ی مهره‌ها رخ می‌دهد.
  این مشکل با افزایش سن یا وزن تشدید می‌شودو زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف فیبری در مفاصل فاست دچار شکستگی شود.
  درصورت شکسته شدن این غضروف استخوان‌ها به هم ضربه می‌زنند و ساییده می شوند و سبب ایجاد درد در پایین کمر، کشاله ران، باسن و ران می‌گردد.
 3. سندرم پیش از قاعدگی سندرم پیش از قاعدگی به علائمی گفته می‌شود که زنان چند روز قبل از شروع قاعدگی تجربه می‌کنند.
  علائم معمولا شامل کمردرد است و بر این باور است که از تغییرات هورمونی نشات می‌گیرد. زنان در مدت سیکل قاعدگی خود درد ارجاعی از زیر شکم به پایین کمر را احساس می‌کنند.
 4.  کمردرد در بارداری کمردرد در حاملگی یکی از رایج‌ترین مشکلات در زنان می‌باشد.
  در دوران بارداری، بدن هورمونی ترشح می‌کند که مفاصل ناحیه لگن را شل کند و به جنین اجازه رشد دهد. تغییرات هورمونی ممکن است باعث شل شدن رباط‌های ستون فقرات شود، و همچنین تغییرات هورمونی و فشار وارده بر ناحیه کمر توسط جنین در حال رشد، از اصلی ترین علت کمردرد در زنان است.

دلایل درد کمر در سمت راست و چپ

درد کمر سمت چپ التهاب عضلانی کمر درد از دسته درد‌هایی است که می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. که معمولا به دلیل التهابات عضلانی و تاندون‌ها است که به علت حرکت ناگهانی، عادات اشتباه نشستن و خوابیدن یا حتی راه رفتن بوجود می‌آید.

اغلب کمر درد‌های التهابی اگر خیلی شدید نباشند، با استراحت و مراقبت بهبود می‌یابند؛ اما در صورت حاد بودن، نیازمند مراجعه به پزشک است.
آپاندیسیت به زائده کوچکی که در انتهای روده بزرگ در سمت راست پایین بدن قرار دارد آپاندیس گفته می‌شود. این زائده بعضی مواقع به علت آسیب، پیچ خوردگی، ورود مدفوع، عفونت و بزرگ شدن غدد لنفاوی دچار التهاب شده و نیازمند مراقبت‌های پزشکی است.

برخی از علائم این بیماری می‌توان به دردهای ناحیه شکمی، سمت راست کمر، کشاله ران و استفراغ اشاره کرد، این بیماری بیشتر در افراد ده تا سی ساله دیده می‌شود. درد به علت استخوان و ماهیچه کمر شامل تعداد زیادی استخوان، ماهیچه، رباط و اعصاب است که ممکن است دچار کشیدگی، گرفتگی و ضرب دیدگی گردد.

درد می تواند بطور مستقیم از هریک از این موارد ناشی شود، و اندامهای مجاور می توانند سبب درد در قسمت سمت چپ کمر شوند. بعضی از مشکلات استخوان و ماهیچه نیز سبب درد در پشت کمر در قسمت چپ می شود.

بهترین مسکن و دارو برای کمر درد

قرص کمر درد می‌دانیم که برای درمان بیماریهای مختلف داروهای گیاهی از بهترین داروها هستند و عوارضی ندارند.
برای درمان دردهای استخوانی و کمردرد نیز داروهای گیاهی اثرات مطلوبی دارند.

یکی از این داروها که کاملا گیاهی است و بهترین و موثرترین مسکن برای کمردرد می‌باشد ؛*پماد ادورامین* است .
ویژگی‌های پماد ادورامین:

 • آتل طبیعی: پماد ادورامین به دلیل خاصیت چسبندگی که دارد مثل یک آتل عمل می کند و کمر یا ناحیه گردن را محکم میگیرد و آتل می‌کند.
 • افزایش گردش خون : به علت طبع گرم این پماد و ترکیب ویژگی بالا، استفاده از این پماد گردش خون را در ناحیه مورد نظر افزایش می دهد، و باعث ترمیم و بهبود آسیب دیدگی دیسک کمر می شود.

این محصول کاملا طبیعی و گیاهی بوده و روش استفاده آن موضعی است که در خصوص تسکین و درمان مشکلاتی از جمله بیرون زدگی دیسک کمر و گردن، تنگی کانال نخاعی و جابه‌جایی مهره ها عمل می‌کند. دوره درمان این پماد حدودا یک ماه است. Adoramin.ir

دلایل کمر درد

راه های درمان کمر درد

 • راه‌های درمان کمردرد شدید: فیزیوتراپی اغلب برای تقویت قسمت‌های عضلانی مرکزی که محافظ کمر هستند. بهبود تحرک و انعطاف پذیری به همراه دیگر درمان ها مانند ورزش درمانی کمر استفاده می شود.
 • دارودرمانی طیف گسترده‌ای از دارو ها به منظور تسکین و درمان کمر درد های حاد و مزمن استفاده می شوند. این داروها شامل داروهای گیاهی و شیمیایی است که با توجه به نوع مشکل خود و تشخیص پزشک از باید استفاده کنید.
 • یکی از داروهای گیاهی موثر برای کمردرد پماد ادورامین است ،که اثرات فوق العاده‌ای دارد و مسکنی بی نظیر برای کمردرد و دردهای استخوانی شناخته شده است.
 • رژیم غذایی و کاهش وزن یک رژیم غذایی سالم فاقد چربی ترانس، قندهای تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده است. رژیم غذایی سالم و کاهش وزن ، می تواند با کاهش فشار روی ستون فقرات به تسکین کمردرد کمک کند.
 • طب سوزنی این روش برای درمان کمر درد های مزمن موثر است، در طب سوزنی با فرو کردن سوزن های باریک در قسمت‌های بخصوصی در بدن می باشد. برخی معتقدند که هنگام فرو شدن سوزن ها و تحریک بدن به طور طبیعی مواد شیمیایی مسکن در بدن آزاد می شوند، از جمله اندورفین، سروتونین و …که موجب تسکین دردها از جمله کمردرد میشود.

ورزش و نرمش برای درمان کمر درد

درد کمر و لگن ورزش و حرکات ورزشی بدلیل بالا بردن گردش خون و سوخت و ساز بدن ، در درمان و بهبود کمردرد بسیار موثر هستند.

تمرینات ورزشی برای درمان کمردرد شامل ورزش هایی است که عضلات شکم، مفصل‌ها و ستون فقرات شما را کشش می‌دهد و تقویت می کند که موجب نرم شدن و انعطاف پذیری عضلات و استخوان ها می‌شود و در درمان دردها از جمله کمردرد موثر است. برخی از ورزش‌های موثر در درمان کمردرد:

 1. تمرین پل زدن
 2. تمرین برداشتن دست و پای مخالف در حالت چهار دست و پا
 3. حرکت کشش گربه
 4. حرکت سوپرمن
 5. تمرین پلانک لترال یا جانبی
 6. تمرین پلانک مستقیم
 7. تمرین تقویت عضلات شکمی و ریتم کمری لگنی

برای کمر درد چی بخوریم ؟

بهترین میوه برای کمر درد، سیب آناناس انواع توت‌ها گیلاس انگور مرکبات و…. استفاده از رژیم غذایی مناسب و مصرف مکمل‌های کلسیم به تسکین کمر درد کمک خواهد کرد.

همچنین رعایت رژیم غذایی برای داشتن وزن مناسب تاثیر بسیاری در کاهش فشار روی کمر دارد. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که بیمارانی که دچار این مشکل (کمردرد) هستند رژیم غذایی متناسب و سالمی داشته باشند.

 • مواد غذایی مفید و مورد نیاز بدن برای درمان و بهبود کمر درد عبارتند از:
  مواد دارای کلسیم مانند تخم شربتی ،پای مرغ و… ویتامین D و C مانند انواع کلم و… مواد غذایی حاوی امگا ۳ مثل روغن زیتون و ماهی ادویه‌های طبیعی غلات کامل مانند گندم، جو و چاودار چای سبز انواع توت‌ها سبزیجات تازه آجیل‌ها ومغزها
 • مواد غذایی که برای روند درمان کمردرد مضر هستند:
  آرد سفید تصفیه شده، غذاهای چرب و پرکالری، فست فودها، شکر و شیرین‌کننده‌های مصنوعی، مشروبات الکلی، کربوهیدرات زیاد، استفاده از این مواد غذایی کلسترول خون را بالا برده و باعث افزایش غلظت خون در بدن شده و دردها را تشدید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *