وبلاگ

فتق دیسک گردن چیست؟ ۵ راه درمان خانگی دیسک گردن

فتق دیسک گردن چیست؟

در این مطلب قصد داریم راجع به فتق دیسک گردن و راه های درمان خانگی و پزشکی آن صحبت کنیم. البته در اینجا لازم است؛ ذکر شود که کلمه درمان در علوم تجربی، یک عبارت نسبی است. چرا که برای برخی از بیماری ها یا درمان قطعی وجود ندارد و یا اگر هم امکان درمان قطعی وجود داشته باشد از روشی بسیار تهاجمی و پر ریسک خواهد بود.

از این رو تمام اقداماتی که منجر به کنترل و تسکین علائم انجام می‌شود در طیف درمان قرار دارد و با عنوان درمان از آن یاد می‌شود. این نوع درمان در تمام دنیا و در متد های روز پذیرفته شده است.

همچنین یکی از درمان های این عارضه ادورامین است که قصد داریم راجع به آن توضیحات مفصلی ارائه دهیم.

اما فتق دیسک گردن چیست؟ به طور کلی کلمه فتق به حالتی گفته می‌شود که یک عضو یا بخشی از یک بافت آن از جای خود حرکت کند و از فرم اصلی خود خارج شود. طبق این تعریف فتق دیسک گردن، حالتی است که بخش ژلاتینی دیسک در اثر آسیب از جای خود خارج شود در این حالت دیسک حالت دفرمه به خود می‌گیرد.

اگر نگاهی به آناتومی ستون فقرات از گردن تا انتهای کمر بیاندازید متوجه می‌شوید که این ارگان با نظم و انسجام خاصی در جای خود قرار دارد تا از شاهراه اعصاب که همان نخاع است به خوبی محافظت شود.

پس کوچکترین تغییر حالت در دیسک، باعث ایجاد فشار اضافی بر روی نخاع خواهد بود. فتق دیسک گردن، می‌تواند حاد و یا خفیف باشد، این نوع از مشکل، از آن دسته بیماری هایی محسوب می‌‌شود که کنترل آن در مرحله خفیف، بسیار ساده تر از درمان آن در مرحله حاد است.

درمان دیسک گردن بدون جراحی

شکاف دیسک گردن چیست؟

بیرون زدگی دیسک گردن، شکاف دیسک گردن و فتق دیسک گردن هر سه به حالتی گفته می‌شود که دیسک گردن سالم است. اما بخش ژلاتینی آن به بیرون راه پیدا کرده و شبیه یک زائده اضافه به دیسک چسبیده است.

البته شدت این بیماری در افراد مختلف متفاوت است، گاهی بیماری تا حدی شدت می‌گیرد که باعث جدا شدن بخش بیرون زده و وجود تکه ی آزاد در این ناحیه می‌‌شود. بسته به شدت بیماری درمان های مختلفی توسط متخصصان توصیه می‌شود، در مراحل خفیف معمولا درمان های فیزیکی و توانبخشی توصیه می‌شود.

برخی پزشکان معتقدند این بیماری صرفا از طریق عمل جراحی درمان پذیر است، راجع به جراحی دیسک گردن در بخشی دیگر صحبت خواهد شد. اما علی رغم مخالفت گروهی از پزشکان، گروهی دیگر درمان های کنترلی را موثر و کم ضرر تر می‌دانند. تا جایی که علاوه بر فیزیوتراپی بیمار را مجبور به انجام حرکات ورزشی اصلاحی در منزل می‌کنند که البته برای بسیاری از بیماران موثر بوده.

بنابراین می توان گفت، نتیجه درمان های خانگی و کلینیکی توانبخشی، مدرک آماری خوبی برای رد ادعای غیر قابل درمان بودن این مریضی از طریق ورزش است.

پارگی دیسک گردن چیست؟

پارگی دیسک گردن عارضه ای است که معمولاً بر اثر فشار به ناحیه گردن ایجاد می‌شود. البته ضعف در هر بخشی از بدن می‌تواند به ژنتیک افراد نیز مرتبط باشد، که همین ضعف گاها باعث ایجاد بیماری می‌شود.

یعنی اگر شما فردی باشید که مدعی است هیچ فعالیت سنگینی نداشته، باز هم با توجه به قدرت بدنی و استحکام ذاتی تن، ممکن است به عارضه ی پارگی دیسک گردن مبتلا شوید. گاها ایجاد یک شکاف بسیار کوچک بر اثر ضربه یا هر نوع فشار بیرونی، بر روی دیسک گردن میتواند باعث ایجاد پارگی دیسک گردن و بیرون زدن بافت نرم میانی دیسک شود.

پارگی دیسک گردن، به دلیل اینکه با نخاع به شکل مستقیم در ارتباط است می‌تواند بیماری پر خطر و پر دردسری شود.بنابراین در مرحله نخست بهترین راه برای جلوگیری از دردسر های احتمالی، کنترل آن است.

در اینجا منظور از کنترل، اقداماتی است که از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کند، و درد و رنج بیماری را در سطح فعلی کمتر می‌کند.

این نوع از درمان قطعا با اقداماتی نسبتا ساده و در دسترس، قابل انجام است. با توجه به نتیجه بخش بودن اقدامات کنترلی، طبق آمار، به خصوص در این بیماری خاص از طرف بسیاری از پزشکان پذیرفته شده و به بیمار توصیه می‌شود.

پارگی دیسک گردن

علل ایجاد دیسک گردن

برای بررسی علت دیسک گردن بهتر است ابتدا آناتومی آن را توضیح دهیم، قطعا تصویر معروف ستون فقرات را دیده اید. این بخش مهم از ابتدا ی گردن آغاز میشود و تا ابتدا لگن ادامه دارد، ستون فقرات در بخش گردن شامل شش دیسک است که ضخامت بالاتری نسبت به دیسک های بخش قفسه سینه دارند اما نسبت به دیسک های کمر ظریف تر هستند.

شش دیسک گردن طوری روی هم قرار گرفته اند که باعث محدودیت بالا برای حرکت گردن نمی‌شوند. البته چرخش گردن انسان دامنه محدودتری نسبت به دیگر حیوانات دارد اما عضو ثابت و یا کم حرکت نیز محسوب نمی‌شود.

علت دیسک گردن در برخی موارد با همین دامنه حرکت در ارتباط است. یعنی حرکات ناگهانی که باعث ایجاد نیروی واکنشی شود را میتوان به عنوان علت دیسک گردن مطرح کرد. علت دیگر دیسک گردن، وارد شدن فشار ضربات سنگین است، گردن در حالت عادی وزن سر را تحمل می‌کند.

اما در فعالیت های سنگین نخستین عضوی است که مجبور به تحمل فشار اضافی میشود. از موارد دیگری که با عنوان علت دیسک گردن مطرح می‌شود، نشستن غیر اصولی هنگام کار با وسایل الکترونیکی مثل گوشی و لبتاب است.

چرا که این فعالیت ها اغلب زاویه قرارگیری گردن را طی مدت زمان طولانی در وضعیت اشتباه قرار می‌دهد و باعث فشار مضاعف در این ناحیه می‌شود.

علائم فتق دیسک گردن

در مراجعه به متخصص مغز و اعصاب معمولا مشکلات دیسک گردن و سرگیجه از نوعی خاص همواره در کنار یکدیگر مطرح می‌شود. اصطلاح سرگیجه سرویکو ژنیک به نوعی از سرگیجه اطلاق می‌شود که با سردرد همراه است.

تفاوت دیسک گردن و سرگیجه با سرگیجه هایی که منشا آنها متفاوت است. در شرح حالی که بیمار از خودش می‌دهد مشخص می‌شود، بیمارانی که دیسک گردن و سرگیجه دارند؛ به جای شکایت از چرخش در اطراف سر، معمولا از سبکی سر همراه با درد صحبت می‌کنند.

البته برخی متخصصان معتقدند که علائم فتق دیسک گردن، گاها با مشکلاتی که منشا آنها گوش است شباهت پیدا می‌کند. دیسک گردن و سرگیجه باعث ایجاد علائم دیگری نیز می‌شود که اختصار بیان خواهد شد.

احساس ضعف و نیاز به خواب، شناوری و عدم تعادل، حالت تهوع، خستگی چشم و مشکلات بینایی شایع ترین علائم دیسک گردن محسوب می‌شوند. البته غیر از سرگیجه و حالاتی که گفته شد، دیسک گردن همواره با احساس درد ممتد در همین ناحیه و کتف ها همراه است.

به طور کلی تشخیص دیسک گردن از طریق علائم دردناک آن هر چند از نظر علمی قطعی نباشد اما قابل درک است. در ادامه با ما همراه باشید چرا که قصد داریم درمان های مفید در کنترل این بیماری و درد ناشی از آن را بیان کنیم.

آیا بیرون زدگی دیسک گردن قابل درمان است؟

همه معمولا این سوال را می‌پرسند که آیا دیسک گردن خوب می شود؟ آیا بیرون زدگی دیسک گردن قابل درمان است؟ در جواب این سوال نه میتوان گفت درمانی وجود ندارد و این عارضه غیر قابل درمان است و نه می‌توان گفت دیسک گردن با طی دوره درمان هر چند طولانی کاملا درمان می‌شود.

این جملات راجع به درمان فتق دیسک گردن ممکن است کمی ناامید کننده باشد.اما با توجه به نسبیت درمان که پیش تر راجع به آن صحبت شد. خبر امیدوار کننده این است که راه هایی برای درمان وجود دارد.

مثل درمان موضعی با پماد ادورامین، این محصول، دارویی منحصر به فرد در کنترل علائم دردناک دیسک گردن است. یا فعالیت های توانبخشی، چه در منزل انجام شود و یا در مراکز فیزیوتراپی.

ادورامین، نام محصولی برگرفته از طبیعت است که اگرچه ادعای درمان قطعی نداشته باشد، درمانی موثر نتیجه استفاده از آن است. ادورامین باعث ایجاد ثبات نسبی در ناحیه بیرون زدگی دیسک می‌شود که دو نتیجه مهم دارد. اول اینکه موقعیت گردن را در حالت ارگونومیک قرار می‌دهد. دوم اینکه باعث کنترل و عدم پیشرفت بیماری می‌شود.

راه های درمان فتق دیسک گردن

راه های درمان فتق دیسک گردن سه دسته کلی دارد. اکثر متخصصان مغز و اعصاب، پیشنهاد می‌کنند برای درمان این عارضه جراحی انجام دهید. مسلما جراحی دیسک گردن، اگر توسط یک جراح ماهر انجام شود درمانی موثر خواهد بود.

بنابراین یکی از راه های درمان فتق دیسک گردن، جراحی است که در ادامه به طور مفصل راجع به آن صحبت خواهیم کرد. اما به دلایل مختلفی، برخی جراحی را به عنوان آخرین راه درمان پیشنهاد می‌کنند.

درمان بعدی داروهای موضعی است، داروهای موضعی نیز مانند جراحی ، زمانی موثر خواهند بود که فرمول قوی ای داشته باشند. به جرات می‌توان گفت ادورامین یکی از همان درمان های موضعی موثر است.

اکثر پماد های ساخته شده به این منظور به شکلی فرموله شده اند که پایه مُسکن دارند. یعنی از طریق مواد تسکین دهنده جذب شده توسط پوست ناحیه گردن، باعث تسکین درد می‌شوند. ادورامین علاوه بر این خاصیت، ویژگی دیگری نیز دارد که به آن نسبت به دیگر داروهای مشابه برتری می‌دهد.

ادورامین شبیه یک آتل طبیعی و سبک عمل می‌کند، در بخش های بعدی راجع به این عملکرد ادورامین توضیح داده خواهد شد اما ابتدا مبحث راه های درمان فتق دیسک گردن را تکمیل کنیم. به غیر از جراحی و درمان موضعی آخرین درمانی که برای این بیماری مطرح است؛ فیزیوتراپی، حرکات ورزشی و استفاده از ادوات کمک درمانی است.

برخی متخصصان در مرحله اول برنامه ای تلفیقی از همه روش ها به غیر از جراحی را به بیمار پیشنهاد می‌کنند که در اکثر موارد، موثر واقع می‌شود. اما در مواردی که این برنامه درمانی موثر نباشد به عنوان آخرین مرحله، جراحی پیشنهاد می‌شود.

جراحی دیسک گردن

در بخش قبلی، جراحی دیسک گردن به عنوان یک درمان موثر معرفی شد. البته به دلیل پردردسر و تهاجمی بودن این روش، اکثرا آخرین پیشنهاد برای درمان است. جراحی دیسک گردن با توجه به آناتومی ظریف و حساس این ناحیه باید حتما توسط یک متخصص با تجربه و ماهر انجام شود تا ریسک آن پایین تر باشد.

از جراحی دیسک گردن گاها با عنوان درمان قطعی یاد می‌شود، اما این ادعا صحیح نیست. چرا که علت ایجاد شکاف دیسک گردن یک علت بیرونی است و همیشه امکان بازگشت بیماری وجود دارد.

بنابراین حتی اگر بیمار ریسک این جراحی را بپذیرد باز هم بعد از طی دوره طولانی نقاهت از انجام اقدامات کنترلی درمان معاف نخواهد بود. مثلا استفاده از ادورامین به عنوان یک دارو موضعی بی ضرر برای بیماران بعد از جراحی دیسک گردن نیز توصیه می‌شود.

یا انجام تمرینات و مراجعه برای جلسات فیزیوتراپی، البته هیچ یک از این موارد نمی‌تواند فایده ی جراحی دیسک گردن را زیر سوال ببرد. حتی در برخی از مراحل حاد بیماری جراحی اولین مرحله درمان محسوب می‌شود و درمان های کنترلی بعد از جراحی و طی نقاهت آن برنامه ریزی می‌شوند.

درمان فتق دیسک گردن

درمان بیرون‌زدگی دیسک گردن با ورزش

ورزش برای دیسک گردن، خود یک برنامه درمانی محسوب می‌شود. البته برای بیماران ورزش مفهوم متفاوتی دارد. حرکات ورزشی که به منظور درمان یک بیماری توصیه می‌شود. حرکات اصلاحی می‌گویند.

حرکات اصلاحی باید با دقت بالا و صحیح انجام شوند به همین دلیل معمولا ورزش برای دیسک گردن، بهتر است در قالب جلسات درمان و زیر نظر یک متخصص طب فیزیک انجام شود. همچنین ورزش برای دیسک گردن اگر همراه با استفاده از ادورامین باشد، تاثیری دوچندان خواهد داشت.

البته آنچه گفته شد به این معنا نیست که انجام حرکات ورزشی در منزل تاثیری در درمان فتق دیسک گردن ندارد. بلکه صرفا تاکیدی بر انجام صحیح حرکات است، یعنی اگر بیمار حرکات ورزشی توصیه شده را دقیق و صحیح انجام دهد، مسلما تفاوتی ندارد که این ورزش ها در خانه انجام شود و یا در مراکز فیزیوتراپی و توانبخشی.

به طور کلی درمان این عارضه نیاز به نظم ، دقت و تداوم دارد. درمان بیرون‌زدگی دیسک گردن با ورزش، اگر به شکل صحیح طراحی و انجام شود، بهترین نوع کنترل و درمان خواهد بود، البته این موضوع رابطه مستقیم با درجه بیماری نیز خواهد داشت.

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

درمان پارگی دیسک گردن با فیزیوتراپی نیز شبیه درمان با حرکات ورزشی عمل می‌کنند. اما میتوان ادعا کرد که درمان پارگی دیسک گردن با فیزیوتراپی، موثر تر و دقیق تر است. فیزیوتراپی در واقع شالوده اصلی خود را از حرکات ورزشی و مهارت ماساژدرمانی می‌گیرد.

اما تفاوت مهمی که با آنها دارد این است که در هنگام درمان پارگی دیسک گردن با فیزیوتراپی، درمانگر از تجهیزات پزشکی مدرن و گاها پرتو ها و اشعه ها نیز استفاده می‌کند. به جرات می‌توان ادعا کرد که تلفیق ادورامین با درمان های فیزیوتراپی نتیجه ی حیرت انگیزی در درمان مراحل خفیف تا حاد دیسک گردن دارد.

درمان پارگی دیسک گردن با فیزیوتراپی ، گاها توسط متخصصان این حوزه با آب درمانی تلفیق می‌شود. آب درمانی نیز به عنوان یک روش کمکی دوره درمان را تا حد قابل توجهی کوتاه و موثر می‌کند. درمان دیسک گردن در مراحل خفیف، گاها نیاز به اقدامات خانگی و ساده دارد همچنین طب سنتی نیز برای کنترل این بیماری مدعی و موثر عمل می‌کند که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

درمان دیسک گردن در منزل

درمان خانگی دیسک گردن در نگاه اول شاید به نظر منطقی نباشد، چرا که فتق دیسک گردن بین مردم، به عنوان یک بیماری حاد شناخته شده است. بله این بیماری، یک بیماری جدی است اما درمان های خانگی آن در اغلب موارد موثر واقع شده.

یکی از راه های موثر و مهمی که در خانه میتوانید برای کنترل و درمان فتق دیسک گردن انجام دهید، استراحت در کنار استفاده از دارو های موضعی است. استفاده از ادورامین یکی از موثرترینِ این داروهاست، درمان دیگری که در خانه میتوانید برای تسکین دیسک گردن انجام دهید ، استفاده از وسایل استاندارد طبی است.

بالش طبی، گردن بند و تشک طبی اگر به صورت مداوم استفاده شود. به درمان فتق دیسک گردن تا حد زیادی کمک می‌کند، درمان دیسک گردن در منزل اگرچه به صبر و حوصله زیادی نیاز داشته باشد امن و موثر است.

البته توصیه می‌شود قبل از اینکه تصمیم به درمان خانگی دیسک گردن بگیرید، وضعیت و شدت بیماری را زیر نظر متخصص ارزیابی کنید. فتق دیسک گردن معمولا در مراحل خفیف به راحتی در خانه و با اصلاح سبک زندگی کنترل و درمان می‌شود.

درمان دیسک گردن در طب سنتی

درمان پارگی دیسک گردن در طب سنتی، معمولا از طریق ورزش و استفاده از داروهای موضعی برنامه ریزی می‌شود. ادورامین محصولی است که از تلفیق طب سنتی و طبیعت و علم روز پزشکی ساخته شده است.

درمان با این محصول، در صورت مداومت نتایج شگفت انگیز خواهد داشت علی الخصوص اگر با درمان های دیگر تلفیق شود. درمان دیسک گردن در طب سنتی، با تکیه بر طب رفلکسولوژی و درمان های موضوعی انجام می‌شود. البته تمام طبیبان طب سنتی در کنار درمان عارضه اصلی برنامه اصلاح سبک زندگی و اصلاح مزاج را نیز توصیه می‌کنند.

این برنامه اگرچه در درمان فتق دیسک گردن به شکل مستقیم موثر نباشد اما با توجه به اصلاح کلی بدن روند درمان را هموارتر می‌کند، همچنین از تکرار مجدد ناهنجاری تا حد بالایی جلوگیری می‌کند. بنابراین می‌توان ادعا کرد این اقدامات به طور غیر مستقیم در درمان فتق دیسک گردن موثر خواهد بود.

درمان دیسک گردن در طب سنتی شامل یک برنامه کامل و همه جانبه است که نیاز به صبر و حوصله دارد تا نتایج شگفت انگیز آن حاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *