وبلاگ

سرخوردگی مهره کمر چیست؟ علل و راه درمان سرخوردگی مهره کمر

سرخوردگی مهره کمر چيست؟

مهره کمر از جمله اجزای بدنی می‌باشد که بسیار حساس می‌باشد، و با کمترین فشاری دچار آسیب می‌شود. به همین دلیل می‌باشد که بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که از فشار وارد کردن بر روی مهره‌های کمر به صورت جدی خودداری شود.

از مهمترین مشکلاتی که می‌تواند برای افراد به وجود بیاید سرخوردگی مهره کمر می‌باشد که این مشکل دارای علائمی می باشد که در برخی موارد شدید تر و در برخی کمتر دیده می‌شود. پزشکان متخصص ما درمان‌های مختلفی را برای این درد پیدا کرده‌اند، آنها قبل از اینکه بخواهند دارویی را برای بیماران خود تجویز کنند حتماً باید آزمایش‌های لازم را از آنها بگیرند.

در ابتدا مشکل بیمار خود را پیدا کرده و بعد از اینکه مطمئن شدند درمان های مختلف را برای بیماران خود تجویز می کنند. بیماران نیز طبق شرایط های مختلف خود از درمانی که مطابق با شرایط خودشان است استفاده می کنند.

لغزش مهره کمر چیست؟

از دیگر مشکلاتی که ممکن است برای مهره‌های کمر به وجود بیاید لغزش مهره کمر می‌باشد، این بیماری می‌تواند مشکلات زیادی را برای افراد به وجود بیاورد. بیماری لغزش مهره کمر زمانی به وجود می‌آید که مهره‌ها ثبات حرکتی نداشته باشند، دائماً حرکت داشته باشند و بر روی مهره قبلی خود فشار بسیار زیادی را وارد کنند.

زمانی که مهره‌ها ثبات نداشته باشند افراد احساس درد بسیار زیادی بر روی کمر خود و همچنین پاهای خود هنگام راه رفتن دارند، در این صورت حتماً باید ابتدا به پزشک مربوطه مراجعه کند.

بعد از اینکه پزشک تشخیص دهد که مهره‌های کمر فرد دچار لغزش شده‌اند می‌تواند به دنبال درمان مهره کمر خود شوند. در واقع سرخوردگی مهره کمر نوعی بیماری نخاعی می‌باشد، در اکثر موارد درمان به صورت غیر جراحی انجام می‌شود.

از جمله مهمترین درمان لغزش مهره کمر استفاده از ورزش و فیزیوتراپی می باشد. نکته جالبی که در مورد این بیماری وجود دارد این است که بسیاری از افراد می‌باشند که سال‌های زیادی است که دچار این بیماری می‌باشند و اما از آن هیچ اطلاعی ندارند.

معمولاً افراد بالای ۵۰ سال دچار این بیماری می‌باشند، اما موردهای زیادی بوده است که ممکن است افراد زیر ۵۰ سال نیز دچار این بیماری شوند. بعضی از افراد بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند، از جمله این افراد کسانی می‌باشند که در ورزش دومیدانی فعالیت دارند.

لغزش مهر دارای علائم بسیار زیادی می‌باشد که در ادامه می‌خواهیم به این علائم بپردازیم. از مهم‌ترین این علائم احساس درد شدید در قسمت پاها و کمر و لگن می‌باشد، همینطور افراد احساس بی‌حسی در پاهای خود دارند و عضلات کمر خود بسیار سفت می‌شود.

سرخوردگی مهره کمر

سرخوردگی مهره کمر چیست؟

از دیگر مشکلاتی که سالانه افراد زیادی با آن مشغول می‌باشند سرخوردگی مهره کمر می‌باشد. سرخوردگی زمانی اتفاق می‌افتد که افراد وزن بسیار زیادی را بر روی کمر خود وارد کنند. در این صورت یکی از مهره‌ها از جای خود فرار کرده و بر روی مهره دیگری می افتند.

افراد زمانی احساس درد می‌کنند که یک مهره وزن مهره دیگر را نیز تحمل کند، وقتی که مهره‌ها از جای خود فرار می‌کنند به عصب‌های کمر فشار وارد می کنند. در ابتدا پزشکان به بیماران خود پیاده‌روی و فیزیوتراپی را پیشنهاد می‌کنند.

اما نکته‌ای که بسیاری از بیماران باید آن را بدانند این است که درمان سرخوردگی مهره کمر به راحتی امکان‌پذیر نمی‌باشد، و تایم بسیار زیادی را از افراد می‌گیرد. بسیاری از جراحان مغز و اعصاب به افرادی که تازه دچار سرخوردگی مهره کمر شده‌اند پیشنهاد می کنند که از محصولات سایت آدورامین استفاده کنند.

این محصولات برای درمان مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه به عنوان مسکنی که درد بیماران را کم میکند استفاده می‌شود، و باعث می‌شود افراد به مدت کمی درد خود را فراموش کنند. اما افراد بعد از استفاده‌ کردن از محصولات آدورامین حتما باید ورزش هایی که برای قسمت مهره کمر در نظر گرفته شده است را انجام بدهند.

سر خوردگی مهره کمر مانند دیگر بیماری ها دارای علائمی می باشد، از جمله مهمترین این علائم میتوانیم به داشتن درد شدید در قسمت پشت ران اشاره کنیم. همینطور افراد نمی‌توانند به صورت بلند مدت بایستند، و نمی‌توانند اجسام سنگین را بلند کنند و درد بسیار بدی را در قسمت کمر خود احساس میکنند.

جالب است بدانید که سرخوردگی مهره کمر در افراد مختلف متفاوت می‌باشد و دارای انواع مختلفی است، بر اساس عوامل مختلفی مانند سن و ژنتیک متفاوت می باشد.

درمان سرخوردگی مهره کمر در طب سنتی

طب سنتی یکی از طب‌هایی می‌باشد که امروزه بسیار رواج پیدا کرده است، و توانسته است محبوبیت بسیار زیادی در بین مردم به دست بیاورد. از این طب برای بیماری‌های مختلف استفاده می‌کنند، یکی از بیماری‌هایی که بسیار شایع شده است بیماری سرخوردگی مهره کمر می‌باشد که در بیشتر افراد دیده می‌شود.

پزشکان طب سنتی برای این بیماری نیز درمان‌های مختلفی را پیدا کرده‌اند، و سعی می‌کنند که بیماران بدون عمل جراحی درد خود را بهبود ببخشند. نکته‌ای که در مورد مهره‌های کمر وجود دارد این است که در افراد معمولاً مهره‌های ۴ و ۵ بیشتر مورد سرخوردگی قرار می‌گیرند.

در ادامه می‌خواهیم به درمان‌های طب سنتی بپردازیم و به شما دوستان عزیز پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

در ابتدا دکترهای طب سنتی به افراد پیشنهاد می‌کنند که به صورت کامل استراحت کنند و هیچ چیز سنگینی را جابجا نکنند. بعد از استراحت کردن ورزش‌هایی را به آنها ارائه می‌کنند که با آن ورزش‌ها سر سرخورده به حالت عادی خود برمیگردد. اما روش درمانی دیگر که پزشکان طب سنتی از آن استفاده می‌کنند استفاده از محصولات آدورامین می‌باشد.

معمولاً از این روش برای افرادی که دردهای بسیار زیادی را ندارند استفاده می کنند. افراد با ماساژ دادن این محصولات بر روی مهره‌های کمر خود دردهای خود را تسکین می‌دهند.

از دیگر روش درمانی استفاده از گیاهان دارویی می باشد، این گیاهان با گرم کردن طبع بدن افراد کمک می کنند که درد افراد کمتر و سپس بدن و مهره کمر بیمار نرم تر شود، سپس به حالت عادی خود برگردد. همه ی این روش ها از بهترین نوع درمان سرخوردگی مهره کمر به شمار می‌رود.

بسیاری از بیماران امروزه طب سنتی را به هر چیز دیگری ترجیح می دهند، و افراد زیادی تلاش خود را می کنند که با طب سنتی درمان خود را انجام بدهند. در طب سنتی از روغن های گیاهی مختلف نیز برای درمان درد های مختلف کمر استفاده می‌کنند. از جمله مهمترین این روغن ها روغن زیتون و روغن سیاه دانه و بادام تلخ می باشد.

برخی از پزشکان طب سنتی همه ی این روغن ها را باهم مخلوط می کنند و به بیماران تجویز می‌کنند. بیماران نیز باید در ساعت های مشخص از این روغن ها استفاده کنند.

درمان سرخوردگی مهره کمر

درمان خانگی سرخوردگی مهره کمر

بسیاری از افراد اعتقاد بر این دارند که می‌توانند در خانه‌های خود دردهای خود را درمان کنند. به همین دلیل می‌باشد که معمولاً به پزشکان مراجعه نمی‌کنند؛ و درمان خانگی را به هر درمان دیگری ترجیح می دهند.

این بیمارها از روش‌های مختلف و گوناگون خانگی استفاده می‌کنند، از جمله مهمترین روش درمان خانگی که برای سرخوردگی مهره ها استفاده می شود پیاده روی است. پیاده روی برای درمان سرخوردگی مهره کمر از مهم ترین و بهترین روش درمانی در جهان محسوب می‌شود.

حتی بسیاری از پزشکان طب نوین و طب سنتی نیز بیماران را به پیاده روی تشویق می کنند. از دیگر روش‌هایی که برای درمان خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از کمپرس آب گرم می‌باشد که باعث می‌شود عضلات گرفته شده در قسمت کمر باز شود.

همینطور از چسب‌های حرارتی نیز برای قسمت عضلانی کمر استفاده می‌کنند، روش دیگری که به بسیاری از افراد پیشنهاد می‌شود این است که حتماً باید مهره‌های کمر در حالت طبیعی قرار بگیرد. به همین دلیل می‌باشد که حتماً باید از کمربندهای طبی استفاده شود.

این کمربندها علاوه بر اینکه باعث می‌شوند افراد درد کمتری را تحمل کنند کمک می‌کنند که مهره‌های کمر در حالت تعادل قرار بگیرند.

همینطور افراد می‌توانند از کمپرس گرما درمانی برای گردش بهتر خون در رگ‌های خود استفاده کنند. برای افرادی که مشکل مهره دارند ماساژ نیز پیشنهاد میشود، یکی دیگر از درمان خانگی که برای لغزش مهره ها استفاده میشود روغن زیتون است .

این روغن به دلیل طبع گرمی که دارد باعث رقیق تر شدن خون میشود، همچنین سبب کاهش فشار مهره ها بر روی عصب کمر می شود.

درمان سرخوردگی مهره کمر بدون جراحی

در ابتدا باید بدانیم که جا به جایی مهره کمر به چه نوع آسیبی گفته می‌شود، جابجایی همانند سرخوردگی می‌باشد و مهره از حالت طبیعی خود خارج می‌شود. در برخی موارد این مشکل انقدر جدی می‌باشد که پزشکان معالج تشخیص می‌دهند که فقط باید با جراحی درمان شود.

اما زمانی که افراد با احساس درد بسیار کمی به پزشک مراجعه می‌کنند؛ و پزشکان تشخیص می‌دهند که افراد می توانند بدون انجام دادن جراحی بیماری خود را تسکین ببخشند. در طب های مختلف به این روش درمانی روش درمان جابجایی مهره کمر بدون جراحی میگویند. معمولاً زمانی که سرخوردگی به عصب کمر آسیب وارد نکرده باشد از این روش استفاده می‌کنند.

در صورتی که به عصب کمر آسیب وارد شده باشد دیگر این روش پاسخگو نمی‌باشد. زمانی که پزشکان بخواهند بدون جراحی درمان مریض را آغاز کنند در ابتدا از محصولات آدورامین استفاده می‌کنند.

این محصولات جزء محصولاتی می‌باشد که در بین پزشکان بسیار معتمد است، معمولاً برای باز کردن رگ‌های گرفته شده و شل کردن عضلات از آنها استفاده می‌کنند یا در بسیاری از موارد برای کمتر کردن درد بیمار آن را به کار میگیرند.

یکی از روش‌هایی که کمک می‌کند افراد دیگر از عمل جراحی برای درمان خود استفاده نکنند به کارگیری کمپرسور آب یخ می‌باشد.

در صورتی که ماساژ برای عضلات ضرر نداشته باشد و آسیبی وارد نکند از ماساژ نیز استفاده می‌کنند. تقریبا همه پزشکان متخصص مغز و اعصاب و داخلی ترجیح میدهند که از عمل جراحی استفاده نشود. به دلیل اینکه هم زمان بر می باشد و مدت زمان زیادی طول میکشد که بیمار بهبود پیدا کند، در بعضی مواقع ممکن است جراحی به مهره ها آسیب بزند.

ورزش های مناسب برای درد دیسک کمر

دیسک کمر شامل آسیبی می‌باشد که در قسمت پایین ستون فقرات اتفاق می‌افتد، در واقع دیسک‌هایی که در کمر وجود دارد یا پاره می‌شود و یا آسیب می‌بیند؛ به این وضعیت دیسک کمر می‌گویند. دیسک کمر ممکن است بر اثر جابجایی وسایل سنگین صعود و یا نزول پیاده‌روی اتفاق بیفتد.

بیشتر پزشکان معالج می خواهند که افرادی که به دیسک کمر دچار می‌شوند جراحی نکنند، به همین دلیل می‌باشد که بسیاری از ورزش‌های مناسب و فیزیوتراپی را به آنها معرفی می‌کنند. یکی از ورزش‌هایی که بسیار به افراد پیشنهاد می‌شود این است که حتماً باید به صورت دراز کشیده و طاق باز بخوابند، و دست خود را در قوس کمر خود گذاشته و نفس عمیق بکشند.

باید حتماً به مدت ۱۰ ثانیه و ۱۰ بار این ورزش را انجام بدهند. این ورزش باعث کاهش درد دیسک کمر می‌شود، زمان بسیار کمی را نیز از افراد می‌گیرد. ورزش دیگری که به افراد پیشنهاد می‌شود این است که افراد باید به روی کمر خوابیده و هر دو پاهای خود را به داخل شکم خود فشار بدهند؛ و با دست هر دو پای خود را نگه داشته و بعد از ۱۰ ثانیه پای خود را رها کنند، این ورزش را نیز باید ۱۰ بار تکرار کنند.

اما تمرین دیگری که برای افرادی که دیسک کمر دارند پیشنهاد می‌شود این است که بر روی زمین به صورت دراز کشیده بخوابند. در همان حالت دراز کشیده حرکت‌های دوچرخه را تقلید نمایند، این حرکت به افراد کمک می‌کند که دیسک‌های آسیب دیده به حالت اولیه خود بازگردند.

تمرین بعدی که به افراد پیشنهاد می‌شود این است که به حالت چهار زانو دست و پای خود را بر روی زمین قرار بدهند. و بعد دست راست را با پای چپ به حالت کشیده دراز کنند.

این حالت را نیز باید در ۱۰ ثانیه و کمتر از ۱۰ بار انجام بدهند، از دیگر ورزش‌هایی که برای تسکین درد دیسک کمر به بیماران پیشنهاد داده می‌شود این است که به صورت دمر بر روی شکم خوابیده و دست و پاهای خود را بالا ببرد.

همینطور می‌توانند بر روی شکم خوابیده و از پشت پاهای خود را به باسن خود نزدیک کنند.

درمان سرخوردگی مهره کمر با جراحی

در ابتدا به شما دوستان عزیز گفتیم که درمان سرخوردگی مهره کمر به دو صورت امکان‌پذیر می‌باشد. در صورتی که بسیار حاد نباشد از روش غیر جراحی استفاده می‌کنند.اما در صورتی که روش‌های درمان خانگی و طب سنتی امکان‌پذیر نباشد باید از عمل جراحی استفاده کنند. در صورتی که بعد از استفاده از درمان خانگی افراد دچار علائم بیشتر شده باشند و حتماً باید جراحی بر روی آنها انجام شود.

برای مثال درد مداوم پاهای بیمار کمتر نشده باش، در تصویر برداری درجه لغزندگی مهره ها افزایش پیدا کرده باشد. و درد زیاد باعث بشود که بیمار عملکرد مستقل نداشته باشد حتما باید جراحی شود. این عمل جراحی به گونه ای انجام می شود که فشار وارد شده بر روی عصب کمر را برطرف کند، و پیوند بین استخوان ها را برقرار کنند.

جراحی سرخوردگی مهره کمر فقط به همین منظور انجام میشود؛ همینطور جراحی را طوری انجام میدهند که ستون فقرات در جای خود پایدار بماند، هیچ حرکتی به جز حرکت طبیعی خود نداشته باشد. در جراحی با قرار دادن پیچ‌ها حرکت اضافی مهره‌ها را مدیریت می‌کنند.

همینطور در جراحی ها زخم ها را با بخیه زدن جمع می‌کنند، و افراد باید بعد از گذشت مدت زمان مشخص بخیه ها را بکشند تا محل زخم عفونت نکند.

درمان خانگي سرخوردگی مهره کمر

عوارض جراحی سرخوردگی مهره کمر

جراحی سرخوردگی مهره کمر مانند دیگر جراحی‌ها عوارض بسیار زیادی دارد. این عوارض ممکن است در بعضی افراد نشان داده شود و در برخی از افراد نیز نشان داده نشود. یکی از مهم‌ترین عوارض جراحی سرخوردگی مهره کمر این است که ممکن است و بعد از جراحی علائم افراد به صورت کامل برگردد.

در برخی افراد ممکن است برخی از علائم برگردد، احتمال دارد که بعد از جراحی عضلات ستون فقرات ضعیف شود و دیگر مانند قبل نتواند وظایف خود را انجام دهد و همینطور ممکن است که دیسک دیگری در پایین تر یا بالاتر محل عمل جراحی در بیاید. امکان دارد که بعد از جراحی عصب های کمر فلج بشود در این صورت افراد دیگر قادر به راه رفتن نمی باشند، حتما باید عمل جراحی دوباره بر روی آنها انجام شود.

تکرار عمل از عمل اول میتواند پر خطر تر باشد، همینطور ممکن است که خون هوایی که در رگ پا در جریان می باشد لخته شود. در برخی از عمل ها پیج هایی که در مهره ها قرار میدهند به خوبی جا نمی افتد، این اتفاق بسیار میتواند خطرناک باشد.

در برخی موارد امکان دارد که پانسمان زخم ها به خوبی انجام نشده باشد و زخم افراد چرک کند.

عمل سرخوردگی مهره کمر چقدر طول میکشد؟

عمل لغزش مهره های کمر در صورتی انجام می‌شود که هیچ راه دیگری برای برطرف کردن درد بیمار وجود نداشته باشد؛ بسیاری از پزشکان اعتقاد دارند بهتر است عمل جراحی انجام نشود. چون دارای عوارض زیادی می باشد، و وجود این عوارض باعث می‌شود که علاوه بر درد خود بیمار درد های دیگری نیز به آن اضافه شوند. عمل سرخوردگی مهره کمر جز جراحی‌هایی می‌باشد که از پزشکان وقت زیادی می‌گیرد.

در این جراحی‌ها پیچ‌هایی را در بین ستون فقرات قرار می‌دهند که آنها به صورت ثابت قرار بگیرند و هیچ حرکتی غیر از حرکت‌های طبیعی خود انجام ندهند، معمولاً در این جراحی برخی از افراد را بیهوش می‌کنند و برخی از افراد جراحی‌شان به صورت سری انجام می‌شود، عمل‌هایی که به صورت بسیار عمیق انجام شود نیاز به بیهوشی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *