وبلاگ

سیاتیک چیست؟ راه های درمان درد سیاتیک

سياتيك چيست؟ روش هاي درمان سياتيك

امروزه درد سیاتیک متاسفانه تعداد زیادی از افراد را تحت تاثیر خود قرار داده است. در نتیجه بیشتر افراد از این موضوع بسیار ناراحت می ‌باشند زیرا زندگی آنها را دچار اختلال نموده است. تشخیص بیماری سیاتیک بسیار مهم می‌باشد در نتیجه بیشتر افرادی که از این بیماری رنج می‌برند بهتر است اطلاعات کافی و جامع را در مورد دردهای سیاتیک و عوارض آن داشته باشند.

امروزه داروهای زیادی وجود دارند که می‌ توانند این بیماری را به خوبی تسکین دهند. همچنین باعث می ‌شوند که عضلات افراد شل شوند و علاوه بر آن ضد التهاب نیز می ‌باشند.  داروهایی مانند گاباپنتین و دولوکستین از جمله داروهای بسیار شناخته شده‌ای می ‌باشند که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

یکی از راه‌های درمان این بیماری مزمن استراحت می ‌باشد که از جمله مهم‌ ترین‌ ها بوده بنابراین شما باید استراحت کافی را داشته باشید تا این بیماری گریبان شما نشود. امروزه از روش یخ درمانی نیز برای بهبود این بیماری و کاهش تورم نیز استفاده می ‌کنند.

به گونه ‌ای که کیسه‌ های یخ را برای مدت زمان کوتاهی در منطقه مورد نظر گذاشته که این امر به خوبی می ‌تواند درد را تسکین دهد. شما حتماً باید کیسه‌ های یخ را به همراه کمپرس گرم استفاده کنید تا رگ ‌ها منقبض شوند و درد شما کمتر شود.  روش درمان دیگر برای درد سیاتیک ورزش ‌های مخصوص می‌ باشد که این ورزش ‌ها به صورت کم تحرک هستند و برای بهبود و تقویت عضله بسیار موثر خواهند بود.

سیاتیک چیست؟

شاید برای بیشتر افراد این سوال به وجود آید که سیاتیک سیاتیک چیست؟ و چه علائمی دارد و در دراز مدت باعث بروز چه عوارضی خواهد شد. سیاتیک یک بیماری دردناک می ‌باشد که باعث کشیدگی عصب شده و علاوه بر آن به آن نیز آسیب جدی می‌ رساند.  این بیماری ستون فقرات را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد به گونه‌ای که از پشت پا نیز عبور می‌کند در نتیجه امروزه پزشکان روش ‌های مختلفی را برای درمان آن به کار می‌ برند.

برخی از دردهای سیاتیک مزمن و برخی خفیف می‌ باشند در نتیجه باید طبق آن افراد به درمان بپردازند. یکی از علائم این بیماری می‌باشد که به شدت کمر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و علاوه بر آن پشت ران و ساق پا شما درد شدیدی را احساس خواهید نمود.

به همین منظور در بسیاری از افراد این بیماری به قدری شدید می ‌باشد که نیاز به عمل جراحی خواهند داشت. از دیگر علائم این بیماری می‌ توان به احساس ضعف در کمر و سایر عضلات اشاره نمود که کاملاً بارز و آشکار می‌ باشد.

برخی از افراد احساس سوزش در کف پا و کمر را مشاهده می‌کنند که زندگی آنها را به شدت دچار اختلال می‌نماید. در نتیجه مشاهده نمودن بیشتر دردها در ناحیه کمر و دیگر عضلات می‌ تواند یکی از بارزترین علائم این بیماری می باشد که در اسرع وقت باید حتماً به درمان آن بپردازید.

وقتی شما شروع به کار کردن می ‌نمایید دردهای سیاتیک شدیدتر می ‌شوند و احساس ضعف در پا به خوبی مشاهده می ‌شود. این درد به صورت سوزن سوزن شده و در برخی از موارد نیز بی ‌اختیاری و عدم کنترل مثانه و روده نیز در افراد مشاهده می‌ شود.

سياتيك چيست؟

عصب سیاتیک چیست؟

عصب سیاتیک یکی از قطورترین عصب در بدن هر فرد بوده که از کمر شروع شده و به پا ختم می‌ شود و علاوه بر آن یکی از درشت ‌ترین عصب می ‌باشد. هرگونه فشار بر روی این عصب باعث ایجاد درد در تمام بدن خواهد شد که تمام رشته‌های عصب را در بر دارد.

یکی از شایع‌ترین علت بیماری سیاتیک فشرده شدن عصب سیاتیک می‌باشد که باعث تنگی کانال نخاع شده و علاوه بر آن باعث ایجاد التهاب و تورم ناشی از ورم مفاصل و غیره می شود. از دیگر عوارض شایع عصب سیاتیک می‌توان به مشکلات عروقی اشاره نمود، به دلیل افزایش حجم خون در ستون فقرات ممکن است.

فضای داخل نخاع به شدت باریک شود که همین امر باعث فشرده‌ سازی اعصاب شده و درد شدیدی را به دنبال خواهد داشت. عصب سیاتیک باعث ایجاد سکته مغزی می‌شود که کل مکانیزم‌ های سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار خواهد داد باعث درد در ناحیه سیاتیک می ‌شود.

شما برای درمان درد عصب سیاتیک می‌ توانید به پشت بخوابید که به خوبی فشارهای وارد بر دیسک را کاهش می ‌دهد. علائم سیاتیک وابسته به این می ‌باشد که، کدام عصب شما فشرده و یا تحریک شده باشد و در برخی از موارد باعث اختلال عملکرد روده نیز خواهد شد.

علائم سیاتیک چیست؟

اگر چه سیاتیک یک بیماری می ‌باشد که با درد همراه بوده ولی خطرناک نمی‌ باشد. علاوه بر آن در برخی از موارد پیش آمده است که این درد ‌ها زمینه ساز بیشتر مشکلات مربوط به اعصاب و ستون فقرات می‌ باشند.  بیماری سیاتیک معمولاً به دلیل درگیر شدن عصب ایجاد می‌ شود که با روش ‌های ساده قابل درمان خواهند بود.

همچنین آزمایش ‌های مختلفی وجود دارند که به راحتی می ‌توانند به تشخیص آن بپردازند. در نتیجه چندین روش درمان وجود دارند که می ‌توانند دردهای ناشی از آن را کاهش دهند. یکی از بارزترین علائم سیاتیک درد هایی می ‌باشند که در پشت پا احساس می ‌شوند که همراه با کشیدگی بوده.

به همین منظور اگر دچار پا درد شدید هستید به گونه ‌ای که کشاله ران‌ ها به طرف جلوی پاها می ‌روند احتمال وجود درد سیاتیک بالا می ‌باشد. از دیگر علائم این بیماری می‌ توان به تیر کشیدن در ناحیه ساق پا اشاره نمود که باعث بی‌ حسی و ضعف در حرکت دادن پاهای افراد خواهد شد.

از آنجایی که سیاتیک عصب را تحت تاثیر قرار می ‌دهد در نتیجه ممکن است تمام نواحی بدن را نیز درگیر نماید که باعث دیسک ‌های قسمت تحتانی کمر است. همچنین ایجاد خواب رفتگی و یا از دست رفتن حس در نواحی مختلف بدن از جمله ساق پا، زانو، انگشت و غیره شود.

علائم دیسک کمر و سیاتیک

علائم دیسک کمر و سیاتیک بسیار بارز می‌ باشند به گونه‌ ای که افراد بعد از نشستن طولانی می ‌توانند به شدت آن را حس نمایند، زیرا نشستن طولانی مدت سیاتیک را تحت تاثیر قرار می ‌دهد.

وقتی شما ساعت‌ ها می نشینید و یا در حال ایستادن می باشید در ناحیه کمر، باسن و ساق پا درد شدید را احساس می‌ کنید که می ‌تواند نشان دهنده ایجاد سیاتیک باشد.  یکی از علائم دیگر این بیماری به گونه‌ای می‌باشد که شما با سرفه و عطسه کردن نیز فشار خاصی را بر روی ستون فقرات خود احساس می ‌کنید که باعث می‌ شود فضای اطراف ریشه عصب سیاتیک کاهش یا بلکه همین امر باعث تحریک عصب شده. به همین منظور اگر دچار چنین دردی شدید ممکن است عصب سیاتیک شما تحت فشار قرار بگیرد.

یکی از علت به وجود آمدن این بیماری لغزش مهره‌ها می‌باشد که یک مهره روی مهره دیگر کشیده شده و باعث می‌ شود که عصب سیاتیک تحت تاثیر قرار بگیرد.

علائم سياتيك چيست؟

سیاتیک پای چپ

یکی از بارزترین دردهای سیاتیک این می ‌باشد که ناحیه چپ پا را درگیر می‌ نماید که همین امر می‌ تواند باعث ایجاد کمر درد مزمن در افراد شود. از راه های درمان عصب سیاتیک پای چپ استفاده از داروهایی می ‌باشد که متخصصان تجویز می ‌کنند و شما باید در منزل آن را استفاده نمایید.

با وجود اینکه دردهای ناشی از سیاتیک ممکن است خفیف باشد، اما در صورت شدید شدن به درمان بیشترین نیاز خواهند داشت. روش ‌های درمان دیگر برای این بیماری تزریق کورتیکواستروئید، فیزیوتراپی و جراحی بوده که می ‌توانند آن را تسکین دهند.

از دیگر درمان‌هایی که پزشکان برای سیاتیک پای چپ در نظر گرفته‌ اند استفاده از داروهای ضد التهاب و غیر استروئید خوراکی بوده و همچنین داروهای ضد درد، شل کننده عضلات، ضد انعقاد و غیره می باشند.

شما می‌توانید با ورزش‌های کششی این بیماری را تا حد امکان درمان کنی به گونه‌ای که به حالت ایستاده بایستید و پای چپ خود را بالا ببرید و آن را صاف نگه دارید.شما با انجام دادن این ورزش به مدت چند دقیقه در روز می‌ توانید دردهای ناشی از این بیماری را برای خود قابل تحمل نمایید.

روش درمان دیگر که بسیار آسان می ‌باشد کنترل وزن بوده که در درد سیاتیک بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

سیاتیک پای راست

از آنجایی که سیاتیک پای راست باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره افراد می ‌شود به همین منظور افراد راه‌ های درمان بسیار زیادی را امتحان می نمایند.

یکی از دلایل اینکه دردهای عصبی سیاتیک پای راست طولانی می‌شود وضعیت نامناسب بدن افراد بوده. به همین منظور برای درمان آن بهتر است از یک پشتی کمر استفاده کنید و آن را بر روی صندلی و سایر نشیمنگاه خود قرار دهید.

از آنجایی که فشار وارد شده بر روی ستون فقرات عصب سیاتیک را درگیر می‌نماید بنابراین تغییر موقعیت می‌تواند باعث درمان زود سیاتیک پای راست شود. روش درمان دیگر مصرف منیزیم می ‌باشد به گونه‌ای که می‌ تواند اعصاب تحریک شده را به خوبی تسکین دهد و در بهبود آن نقش خواهد داشت.  روش درمان دیگر ماساژ می ‌باشد که شما می‌ توانید با ماساژ دادن ناحیه مورد نظر درد را به شدت کاهش دهید. برای این کار شما باید از روغن زیتون و سایر روغن ‌ها استفاده نمایید.

 استفاده از کفش و کفی مناسب نیز می‌تواند در درمان زود هنگام آن تاثیر بگذارد به گونه ‌ای که شما با پوشیدن کفش مناسب و کفی ‌های طبی می‌ توانید فشارهای وارده بر روی عصب سیاتیک را کاهش داده و درد سیاتیک پا را تسکین دهید.

تشخیص مکانیک بدن خود نیز در این روش تاثیرگذار بوده به گونه ‌ای که شما باید با سیستم بدن خود به خوبی آشنا باشید.

سياتيك پاي چپ و راست

درمان سیاتیک کمر

از علت ‌های به وجود آمدن درد سیاتیک می‌ توان، به بیرون زدگی دیسک، سیگار کشیدن، بالا رفتن سن و خیلی از موارد اشاره نمود. بلندترین عصب موجود در بدن هر فرد قطعاً عصب سیاتیک بوده به همین منظور وقتی ستون فقرات دچار مشکل می‌ شود اختلال در عصب سیاتیک نیز به وجود می‌آید که می‌ تواند باعث ایجاد درد شود.  دردهای سیاتیک یک طرف بدن را مختل می ‌سازند در نتیجه یکی از نشانه اصلی این بیماری وجود دردهای یک طرفه بوده که احساس می‌ شوند.

وقتی رگ‌های سیاتیک تحت تاثیر قرار می‌گیرند افراد باید به خوبی استراحت کنند و علاوه بر آن حرکات و ورزش‌ها ی مربوط را با دقت انجام دهند. یکی از راه‌های درمان سیاتیک کمر استفاده از فیزیوتراپ می‌ باشد که برای بهبود عضله و همچنین انعطاف پذیری بسیار موثر می‌ باشد و شما به مدت یک دوره کوتاه باید آن را انجام دهید.

امروزه برای درمان این بیماری از طب مکمل استفاده می‌کند که از جمله آنها می ‌توان به سوزنی اشاره نمود که با وارد کردن سوزن در نقاط اصلی انجام می ‌شود. در حال حاضر دکتران ارتوپد برای درمان این بیماری از جا انداختن عصب استفاده می ‌کنند.

به گونه‌ ای که در این روش به استخوان ‌ها، بافت‌ های اطراف عصب و رگ سیاتیک فشار وارد می‌ نمایند، البته این روش به تمام افراد توصیه نمی‌ شود.  استفاده از یک رژیم غذایی مناسب که فاقد شکر، اسید چرب و کلسترول باشد نیز می ‌تواند در کاهش درد این بیماری تاثیرگذار باشد و همچنین محلول نمک اپسوم نیز می‌ تواند عضلات را آرام کند.

درمان سیاتیک در خانه

امروزه از روش‌های درمانی برای بیماری سیاتیک استفاده می ‌کنند که باید با دقت بالایی استفاده شود به همین منظور زیاد این روش توصیه نمی‌ شود.  درمان سیاتیک در خانه باید زیر نظر پزشک صورت بگیرد، به همین علت به هیچ عنوان از درمان‌ های خودسرانه استفاده نکنید.

این روش برای افرادی که دارای مشغله کاری بسیار زیادی هستند بسیار موثر خواهد.  یکی از روش‌های درمان خانگی این می‌باشد که حرکات کمر خود را کم کنید به همین منظور از یک کمربند استفاده کنید.

همچنین می‌ توانید با بستن یک پارچه به دور کمر حرکات آن را کاهش دهید.  روش دیگر این می‌باشد که تا حد امکان از خم شدن خودداری کنید در نتیجه هنگام پوشیدن لباس اگر مجبور به خم شدن هستید از یک صندلی استفاده کنید.

استفاده از یک وسیله که باعث ایجاد گرما می‌شود بسیار موثر بوده، زیرا باعث می‌شود که خون در ناحیه کمر جریان یابد و مواد سمی که با پاره شدن دیسک کمر وارد نخاع شده ‌اند راحت‌تر جذب شوند. بنابراین شما می‌توانید از یک کیف آب گرم استفاده کنید و این کار را در روز چندین بار تکرار کنید.

روش درمان دیگر استفاده از پمادهای مسکن و ژل ‌های گوناگونی می ‌باشند. همچنین شما می‌ توانید از داروهایی که در این زمینه استفاده می ‌شوند نیز دردهای خود را تسکین دهید.

قطع سیگار از جمله درمان‌های خانگی بسیار موثر بوده، زیرا سیگار و هرگونه مواد مخدر باعث بسته شدن رگ ‌های کوچک مهره ‌ها می ‌شوند. مصرف سیگار در طولانی مدت جلوی بهبود دیسک کمر را می‌ گیرد، در نتیجه نمی ‌گذارد رگ ‌های پاره شده به خوبی جوش بخورند.

چه پمادی برای درد سیاتیک خوبه

امروزه پماد درمان درد سیاتیک بوده که تاثیر بیشتری نسبت به داروهای دیگر دارد. در نتیجه بهترین روش درمان استفاده از پماد می ‌باشد که خیلی زود تاثیر خود را به جا می‌ گذارد.

یکی از پمادهای معروف ادورامین بوده که بسیار قوی و اثربخش می ‌باشد و از جمله کرم ‌های مالشی بوده. این کرم برای عضله و اعصاب مورد استفاده قرار می ‌گیرد و تاثیر بسزایی در درمان این بیماری خواهد داشت.

با توجه به اینکه این پماد با فرمول خاصی ساخته شده است خارش و همچنین گزگز در ناحیه کمر را به شدت کاهش می ‌دهد.  ادورامین یک کرم تسکین دهنده می‌ باشد، و اینکه برای افراد مبتلا به بیماری عصبی فوق العاده خوب بوده که به عمق بافت ‌ها نفوذ می ‌کند و باعث افزایش جریان و گردش خون می شود.

پماد ادورامین علاوه بر اینکه تاثیر بسیار خوبی دارد قیمت مناسبی نیز داشته که بیشتر افراد می ‌توانند آن را تهیه و مورد استفاده قرار دهند که باعث بهبود گردش خون و کاهش التهاب خواهد شد. کرم آدورامین که یک محصول بسیار شناخته شده می‌باشد می‌ تواند بسیاری از بیماری ‌های عصبی مربوط به ستون فقرات و آسیب‌های ورزشی را تسکین دهد و یکی از بهترین ها می باشد.

لازم به ذکر است این پماد به نوبه خود می‌ توانند درد سیاتیک را کاهش دهد، در نتیجه باعث درمان قطعی این بیماری نمی شوند.

برای درد سیاتیک چه بخوریم؟

علت بیماری سیاتیک در هر افراد ممکن است متفاوت باشد، به همین منظور نمی ‌توان یک راه درمان را برای تمام افراد در نظر گرفت ولی به طور معمول خوردن بیشتر مواد غذایی مفید و رژیم غذایی می ‌تواند در تمام افراد یکسان باشد. افرادی که دچار این بیماری هستند، همیشه درگیر این موضوع هستند که برای درد سیاتیک چه بخوریم، که بتواند دردها را تا حد امکان کاهش دهد.

قطعاً با خوردن مواد غذایی مفید و مناسب می‌توان تا حد زیادی نتیجه مثبتی برای درمان این بیماری کسب نمود. آناناس یکی از مواد غذایی مفید می‌ باشد که حاوی آنزیم ‌هایی بوده که باعث ضد التهاب می‌شود. این میوه اثر ضد التهابی خوبی برای کاهش این بیماری خواهد داشت، همچنین آنزیم‌ های آناناس برای ترمیم بافت آسیب بسیار موثر خواهد بود.  

جعفری از دیگر مواد مغذی دیگر بوده که به دلیل ترکیبات خاصی که دارد تاثیر شگفت انگیزی در درمان این بیماری خواهد داشت. در نتیجه بیشتر سبزیجات نیز می ‌توانند در کاهش درد سیاتیک به مرور زمان موثر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *